Pierwszaczki zdały Egzamin Wzorowego Pieszego na szóstkę! Brawo!

ewp24

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej nieustannie angażują się w akcje uświadamiające znaczenie noszenia kamizelek i elementów odblaskowych.
Jedną z takich akcji, skierowanych do uczniów klas pierwszych jest „Egzamin na wzorowego pieszego”. Jak co roku, uczniowie klas pierwszych spotkali się, aby po raz kolejny przypomnieć sobie zasady bezpiecznego zachowania w drodze do i ze szkoły oraz uświadomić konieczność noszenia odblasków. Spotkanie to odbyło się w ramach realizacji działań Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła 2024”, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci jako uczestników ruchu drogowego.
W egzaminie uczestniczyli też niecodzienni goście: „Odblaskowa Mrówka” - przedstawiciel PSB „Mrówka” w Dąbrowie Tarnowskiej – sponsor elementów odblaskowych dla dzieci; Odblaskowy Kubuś Puchatek, panowie policjanci: mł. asp. Krzysztof Gmyr i sierż. Adrian Dymon, którzy bacznie obserwowali zmagania pierwszoklasistów oraz wychowawcy klas pierwszych.
Po zaśpiewaniu przez uczniów odblaskowej piosenki dla wspaniałych gości, dzieci wysłuchały interesującej i pouczającej prelekcji przedstawiciela Policji z Powiatowej Komendy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, dotyczącej zasad bezpiecznego poruszania się pieszych po drogach, a także wraz z policjantem demonstrowały zasady przechodzenia przez jezdnię. W trakcie spotkania poprowadzonego przez p. Renatę Klimek, we współpracy z p. Małgorzatą Gawlik i członkami SKB „Stopka”, dzieci zaliczały kolejne zadania egzaminacyjne, m.in. rozwiązywały zagadki „Zgaduj – zgadula” o ruchu drogowym; układały puzzle „Znaki drogowe”; wykazały się wiedzą o bezpiecznych i niebezpiecznych sytuacjach na drodze w zabawie „Prawda- fałsz”; kolorowały sygnalizatory świetlne; dopasowywały numery alarmowe do odpowiednich pojazdów, itd. Kolejne zadania poprzedzone były skandowaniem hasła: „Każdy pierwszak o tym wie, że odblaski nosi się”. Całość spotkania uświetniały piosenki związane z ruchem ulicznym.
Na zakończenie prowadzące imprezę p. Renata Klimek i p. Małgorzata Gawlik podziękowały wszystkim zgromadzonym za udział w tym przedsięwzięciu, a pierwszaczkom pogratulowały pięknie zdanego egzaminu. Po czym, wraz z Policjantami wręczyły odblaskowym pierwszakom pamiątkowe dyplomy. Natomiast Odblaskowa Mrówka i Odblaskowy Kubuś Puchatek obdarowali dzieci odblaskami. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą doskonałymi przykładami wzorowych pieszych dla innych dzieci. Na koniec imprezy wykonano pamiątkowe odblaskowe zdjęcia.
Organizatorzy imprezy serdecznie dziękują panom policjantom z KPP w Dąbrowie Tarnowskiej, a także sponsorowi odblasków dla dzieci Pana Michała Bartnika – Firmie PSB „Mrówka” w Dąbrowie Tarnowskiej za wspaniałą współpracę na rzecz bezpieczeństwa dzieci na drodze.
Renata Klimek, Małgorzata Gawlik