^Wróć na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

Dziennik elektroniczny

ProgramujeMy tarnowski

Doradztwo zawodowe

Innowacje pedagogiczne

Ocenianie kształtujące

Stacja meteo

Prasa o PSP2

Biała szkoła

ePUAP

Dołącz do nas

Bierzemy udział w:

Wyniki konkursu "Myślę o książce"

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zostali nagrodzeni w konkursie "Myślę o książce" - myślografia ukazująca zalety czytania.

W kategorii 7-10 lat:

1 miejsce Sebastian Krawczyk (9 lat)

2 miejsce Zofia Ciećko (8 lat)

Wręczenie nagród odbędzie się 19 grudnia o godz. 10.00
w Bibliotece Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Galeria

M.Pikul

Zapowiedź warsztatów rzemiosła artystycznego!

W bibliotece szkolnej uczniowie klas V-VIII w dniach 4-10 grudnia mogą zobaczyć wystawę biżuterii – rękodzieło artystyczne.
Warsztaty rzemiosła artystycznego odbędą się w przyszłym tygodniu na zajęciach plastycznych i świetlicowych. Zapisy w bibliotece szkolnej.

Galeria

D.Pikul

Pogotowie literackie i pasowanie na czytelnika w naszej bibliotece (2)

13 listopada 2019 r. najmłodsi uczniowie, pierwszoklasiści naszej szkoły, uczestniczyli w zajęciach czytelniczych przygotowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dzieci przeszły „badanie lekarskie”, po którym stwierdzono, że płynie w nich krew czytelnicza i bije serce dla książek. Każde z nich otrzymało receptę na realizację zaleceń. Dopełnieniem zajęć było samodzielne wykonanie ciekawej zakładki do książek i uroczyste pasowanie na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Teraz, po takiej lekcji, przyszedł czas na realizację „recept”. Gdyby nie było zapisanego „leku”, to można dostać zamiennik. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty czytelniczej.

 

Galeria

23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

W miniony czwartek uczestniczyliśmy w Targach Książki. Uczniowie mogli zakupić dla siebie wymarzone i poszukiwane pozycje, poznać najnowszą ofertę wydawniczą i poczuć niezwykłą atmosferę panującą na dorocznym święcie książki.

W nowe i ciekawe pozycje wzbogaciła się też na Targach Książki nasza biblioteka. Wśród zakupionych egzempalrzy są książki, które miały dopiero swoją premierę. Inne są kontunuacją serii książek bardzo popularnych wśród młodzieży. Njmłodszych czytelników zadowolą m.in. bajeczki o domowych zwierzątkach. Obowiązkowo należało zakupić książeczki poświęcone naszemu patronowi szkoły.

Cieszymy się, że czytanie staje się modne, i że mamy uczniów, których nie trzeba do niego namawiać. Zachęcamy innych, aby dali się namówić do częstego towarzyszenia bohaterom książkowym w ich podróżach, aby poznawali ich przygody i marzenia, przeżywali z nimi smutki i radości. Po nowości zapraszamy już za kilka dni. Gwarantujemy Wam, że wrażenia będą niezapomniane.  

Galeria

Opracowanie: Biblioteka szkolna

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas 5-8 do udziału w konkursie czytelniczym "Tajemniczy Świat Baśnioboru”.

Tajemniczy Świat Baśnioboru


Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas 5-8
do udziału w konkursie czytelniczym
"Tajemniczy Świat Baśnioboru”.

Konkurs odbędzie się 28 października o godz. 9.00
w auli budynku przy ul. Zaręby 22.


Nagrodą dla zwycięzcy
będzie książka z autografem autora Brandona Mulla,
z którym spotkamy się podczas tegorocznego wyjazdu na Targi Książki w Krakowie.

M.Pikul

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie klas I-III mieli możliwość obejrzenia części niezwykłej kolekcji lalek, której właścicielką jest Pani Agnieszka Ciećko – mama uczennicy z klasy Ia

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie klas I-III mieli możliwość obejrzenia części niezwykłej kolekcji lalek, której właścicielką jest Pani Agnieszka Ciećko – mama uczennicy z klasy I a. Cały zbiór liczy ponad trzysta sztuk, a do szkoły udało się przywieźć tylko jego część. 
Prezentacja zbiorów rozpoczęła się od opowieści o początkach kolekcji i historii niektórych lalek. Podczas słuchania uczniowie mogli zobaczyć lalki bardzo stare, bo pochodzące aż z czasów przedwojennych, a także lalki współczesne marki Reborn, przypominające nowonarodzone dzieci. Najcenniejszym okazem pokazanym w szkole była lalka żydowska w oryginalnym stroju oraz z charakterystycznym znakiem - gwiazdą Dawida. Jedna z zaprezentowanych lalek należała do Pani Barbary Stępnik – emerytowanej nauczycielki klas I-III. Pani Basia bawiła się nią, gdy była małą dziewczynką. 
Oprócz zabawek Pani Agnieszka przyniosła ze sobą z domowej biblioteki bardzo stare książki, które są pamiątką z lat dziecinnych. Zwróciła uwagę, że te książki wiąż żyją, bo dalej są chętnie czytane w rodzinie przez kolejne pokolenia. Wierszyki i opowieści zapisane na pożółkłych i nieco poszarpanych kartkach wciąż z jednakową siłą bawią i skłaniają do śmiechu. Dzieci mogły o tym szybko się przekonać słuchając fragmentów zabawnych utworów. 
Na zakończenie Pani Agnieszka zaprosiła wszystkich do obejrzenia całej kolekcji, która znajduje się przy jej domu. Jako wielka miłośniczka książek gorąco zachęcała do czytania przy każdej okazji. Opowiadała o zaletach książek, a w szczególności o rozwijaniu przez nie wyobraźni potrzebnej przez całe lata nauki szkolnej i dorosłego życia. Podziwiamy piękne hobby i życzymy Pani Agnieszce otwarcia w Dąbrowie Tarnowskiej … „Muzeum lalki”.

Galeria

M.Pikul

Zwrot książek

Biblioteka Szkolna
prosi o zwrot w dniach 6-14 czerwca 2019 r.
wszystkich wypożyczonych książek,
w tym podręczników i innych materiałów.

 

 


W przypadku zniszczenia lub zagubienia danej pozycji
uczeń musi porozumieć się z nauczycielem bibliotekarzem
w celu ustalenia zasad odkupienia książki lub zapłaty za dany podręcznik.

Bardzo prosimy o dotrzymanie wyznaczonego
terminu zwrotu.

Biblioteczne walentynki

Walentynki, to nie tylko czas obdarowywania się drobnymi upominkami i wyznawania sobie uczuć. To także dobry czas, żeby sięgnąć po książkę, pełną pięknych i wzniosłych słów o miłości i przyjaźni.

W tym roku aktyw biblioteczny obdarował słodkimi ciasteczkami oraz cytatami i sentencjami zapisanymi w czerwonych serduszkach wszystkich nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie zaś mogli posłuchać najpiękniejszych fragmentów dzieł literackich oraz myśli znanych i cenionych autorów książek oraz przedstawicieli świata filmu, muzyki i filozofii.

Zapraszamy do bliższego poznania dzieł, z których płyną najpiękniejsze i najgłębsze przemyślenia na temat najważniejszej cnoty – miłości.

W bibliotece znajduje się również wystawka książek, których bohaterowie, m.in. przeżywają pierwsze uniesienia serca
i zawierają przyjaźnie. Poniżej zamieszczamy wszystkie cytaty
i sentencje, które znalazły się w serduszkach. Poczytajmy!

Galeria

Cytaty i sentencje o miłości

Opracowanie: Biblioteka szkolna

Poczytajmy (2)

Czytanie to najlepszy sposób uczenia się”.

Podczas czytelniczego spotkania dzieci ze Świetlicy Szkolnej poznały niezwykłą historię małej Asiuni. Dla dziewczynki wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach. Pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia stara się jak najwięcej zrozumieć, choć jest to dla niej bardzo trudne.

Ta wzruszająca opowieść o ciężkich wydarzeniach z czasu wojny, jest opowiedziana językiem dostosowanym do poziomu najmłodszych czytelników. Bezpiecznie wprowadza dzieci w historię II wojny światowej bez wywoływania silnych emocji. Książkę napisała Joanna Papuzińska - autorka „Naszej mamy czarodziejki”.

Książka została zakupiona do Biblioteki Szkolnej ze środków finansowych pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Opracowanie: Nauczyciele Świetlicy i Biblioteki Szkolnej

"Pogotowie literackie" w PSP nr 2

14 grudnia 2018 r. uczniów klas pierwszych PSP nr 2 odwiedziło „Pogotowie literackie”. Zajęcia prowadziły panie z Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie – Filia w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dzieci zostały „przebadane” pod kątem znajomości bajek i baśni oraz zainteresowań czytelniczych. Panie z pogotowia sprawdzały wzrok i słuchały czy serduszka dzieci dobrze biją dla książek. Każdy uczeń otrzymał receptę z zaleceniami: wypożyczyć książkę z biblioteki i czytać codziennie 20 minut. Potem pierwszoklasiści oglądali „leki z bibliotecznej apteki” oraz samodzielnie zdobili zakładki w postaci moli książkowych. Na zakończenie odbyło się pasowanie na czytelników, którego dokonały panie z Biblioteki Szkolnej.

Zajęcia były bardzo ciekawe i dzieci z zainteresowaniem brały w nich udział. Niektórzy już od razu pytali czy zapisane na receptach tytuły książek będzie można wypożyczyć. W przyszłości planujemy zaprosić panie do przeprowadzenia podobnych zajęć wśród starszych uczniów.

Galeria

M.Pikul

22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie mają formułę święta książki w całym Krakowie.
W tym czasie odbywają się spotkania z autorami, happeningi literackie, spektakle teatralne, konferencje, koncerty i wystawy.

Nam udało się odwiedzić Targi Książki w miniony piątek. Uczniowie pod opieką nauczycieli mogli zobaczyć jak duża jest oferta wydawnicza i co można kupić. Miłośnicy książek mogli też nabyć swoje wymarzone pozycje i zdobyć autografy cenionych autorów. Również Biblioteka Szkolna wzbogaciła się o wiele książek, które po opracowaniu będą udostępniane czytelnikom. Niektóre z zakupionych egzemplarzy zostały zaopatrzone w autografy autorów lub współautorów. Szczególnie zachwyciły nas przepięknie oprawione księgi, które mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Wyglądają tak, jakby były wyciągnięte z dawnych średniowiecznych bibliotek.
To prawdziwe dzieła sztuki, a załączone zdjęcia mówią same za siebie.

W Targach Książki w Krakowie wzięli udział uczniowie klas VII a, VIII b, III a gimnazjum. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele:
ks. Jacek Janiczek, p. Danuta Pikul, p. Marzanna Pikul, p. Monika Golonka.

Galeria

Opracowanie: Biblioteka Szkolna

Drogi do niepodległości

 

Biblioteka Szkolna w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowała wystawę „Drogi do niepodległości”.

Ekspozycja przedstawia pamiątki z okresu II Rzeczpospolitej. Bardzo cennym eksponatem jest medal „Za udział w wojnie polsko-bolszewickiej”. Na wystawie znajdują się również dokumenty z okresu II wojny światowej, np. medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”, „Krzyż Pamiątkowy Monte Casino”, „Krzyż Honorowy” - ustanowiony przez papieża Leona III dla katolików pielgrzymujących do Ziemi Świętej, „Krzyż Armii Krajowej”, „Kennkarte” - karta rozpoznawcza wydana przez Generalne Gubernatorstwo.

Wystawę można oglądać do 11 listopada 2018 r. Zapraszamy wszystkie klasy do jej obejrzenia i wysłuchania krótkiej prelekcji na temat walk Polaków o wolność i niepodległość.

Galeria

Opracowanie: Biblioteka Szkolna

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Rights Reserved.