Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków obchodzony corocznie 26 września, jest inicjatywą Rady Europy, której celem jest promowanie różnorodności językowej, wielojęzyczności oraz nauki języków obcych przez całe życie. Dzień ten jest okazją do przybliżenia uczniom znaczenia nauki języków oraz zrozumienia kulturowego bogactwa Europy. W naszej szkole również podjęliśmy szereg działań, które miały na celu uświadomienie uczniom, jak ważna jest znajomość różnych języków oraz jakie korzyści niesie za sobą ich uczenie się.
W ramach obchodów tego dnia uczniowie na lekcjach przygotowywali plakaty, na których znalazły się proste słowa i zwroty typu „dzień dobry”, „proszę” w różnych językach europejskich. Uczniowie mieli możliwość poznania podstawowych wyrażeń w językach takich jak angielski, niemiecki, francuski, hiszpański czy włoski. Była to doskonała okazja, aby zapoznać się z bogactwem językowym naszego kontynentu.
Uczniowie nakręcili również filmiki w języku angielskim przedstawiające krótkie scenki z życia codziennego oraz filmiki, które przypominały o zasadach bezpieczeństwa na drodze, noszeniu odblasków czy przestrzeganiu przepisów drogowych. Można było w nich usłyszeć ostrzeżenia w językach europejskich, co podkreślało międzynarodowy charakter obchodów oraz znaczenie edukacji w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Europejski Dzień Języków to nie tylko sposób na promowanie nauki języków, ale również okazja do pogłębienia świadomości kulturowej i społecznej uczniów. Dzień ten uświadamia nam, że znajomość języków obcych nie tylko ułatwia komunikację, ale także otwiera drzwi do nowych kultur, perspektyw oraz rozwoju osobistego i zawodowego. Europejski Dzień Języków to także okazja do kształtowania postawy tolerancji i szacunku wobec innych narodowości oraz podkreślenie roli różnorodności językowej jako kluczowego elementu dziedzictwa kulturowego Europy.
dzienjezykow