SKB "Stopka" - mali ratownicy

Uczniowie klas II wzięli udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonych przez Szkolny Klub Bezpieczeństwa "Stopka".

Na początku uczniowie z klasy II a, II b, II d uważnie wysłuchały jak istotne są pierwsze chwile w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia oraz jak należy się w takiej sytuacji zachować.  Utrwalili sobie numery telefonów ratunkowych oraz zapoznali się z całą procedurą zgłaszania wypadku i wzywania fachowej pomocy.

Podczas godzinnych spotkań poruszano następujące tematy:

1. Bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy i poszkodowanego oraz wzywanie pomocy

2. Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej oraz wzywanie pomocy.

3. Oddech

4. Pozycja boczna ustalona.

5. Oddechy ratownicze.

6. Uciskanie klatki piersiowej.

Dzieci z prawdziwym zaangażowaniem przystępowały do zajęć, a każdy z uczestników mógł wykorzystać zdobyte informacje podczas ćwiczeń z użyciem fantoma. Na podstawie przeprowadzonej obserwacji podczas zajęć zauważono potrzebę organizowania cyklicznych spotkań z tego zakresu. Szybki kurs pierwszej pomocy przeprowadziły: Julia Lamch, Julia Kądzielowa, Gabriela Pinas , Katarzyna Surowiec , Gabriela Morawiec  z klasy IV b.

M.Gawlik