Smoczy czwartek

Ach, cóż to był za dzień! W czwartek dzieci z Półkolonii w Dąbrowie Tarnowskiej pojechały na wycieczkę do Grybowa, do zamku: „Stara Baśń”. Nazwa brzmi już intrygująco – prawda? Bo cóż kojarzy się z hasłem „stara baśń”? Starsi powiedzą: Powieść Józefa Kraszewskiego o takim tytule, która przenosi nas w czasy pradawnej Słowiańszczyzny. A dzieciom z baśniowym, starodawnym światem smoków, czarów, okrutnych panów i pięknych księżniczek. To właśnie oferuje „Stara Baśń” w Grybowie: drewniany, solidny staropolski gród warowny z mostem zwodzonym, wieżami strażniczymi, dziedzińcem i mnóstwem zakamarków, których nie przestaje się chcieć zwiedzać. A półkoloniści nie tylko zwiedzali, w Grybowie mogli wszystkiego dotknąć! Poczuć w ręku ciężar prawdziwego średniowiecznego miecza, tapora, założyć na siebie kolczugę i inne elementy rycerskiej zbroi. Dziewczynki mogły przebrać się w księżniczkowe sukienki.
A nawet można było posiedzieć w prawdziwej średniowiecznej klatce dla więźniów… To dla tych najodważniejszych! Po zamku oprowadzał nas Pan Kasztelan - jego twórca i właściciel pan Krzysztof Broński. Zwiedzaniu towarzyszyły czasem straszne, czasem zabawne i zawsze bardzo zajmujące opowieści Jaśnie Pana Kasztelana: o Bolku Gniewnym, Tatarach i … smokach!

Nasze dzieci zrobiły się od tego wszystkiego głodne. Tu zrobiliśmy więc przerwę na pyszne kiełbaski ze średniowiecznego rusztu ofiarnie grillowane (bo chłodno nie było..) przez panią Gosię. Zjedliśmy i dalej do zabawy!

Druga część pobytu w Grybowie działa się na placu rycerskich ćwiczeń i pojedynków. Najpierw było strzelanie z łuku, w tarczę trafiono 4 razy ..(Och! Na 20 prób to w sumie w sam raz..), potem gra ”Kółko na róg” i najlepsza zabawa: wyścigi na konne giermków z kopiami pod pachą trafiającymi cel! Wiele zależało od giermków wspomagających napędzających konie siłą własnych mięśni .. Pooglądajcie zdjęcia.

Potem był jeszcze piknik na rzeką Białą. Krótki, ale przyjemny i w towarzystwie owiec. I wtedy nawet pan Kierowca pozwolił nam na zdjęcie ze sobą!

Dzieci zmęczone, ale zadowolone i obłowione pamiątkami wróciły do domów. Panie Opiekunki też. Obłowione pamiątkami niekoniecznie (chociaż pani Gosia została obdarowana przez Pana Kasztelana Wyjątkowo Cenną Właśnie Wybitą Monetą ..), ale szczęśliwe, że podobało się dzieciom.

Zapraszamy jutro na Kulinarny Piątek!

Tekst: A.Deszcz

Zdjecia i video: M.Gawlik