^Wróć na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

Fundusze Europejskie

Wychowanie do wartości

Dziennik elektroniczny

Innowacje pedagogiczne

Stacja meteo

Dołącz do nas

ePUAP

Bierzemy udział w:

Wycieczka do Wiślicy

wislica

W poniedziałek klasa 6c i 7c wraz z wychowawcami i panią z biblioteki w towarzystwie przedstawicieli Bractwa Rycerskiego Pocztu Bagiennych z Wojciechem Maniakiem na czele, którzy odtwarzają pierwszych właścicieli okolic dzisiejszej Dąbrowy odbyli wycieczkę historyczną do grodu w Wiślicy. Była to świetna okazja do przypomnienia, że Wiślica już tysiąc lat temu stanowiła jeden z najważniejszych ośrodków politycznych na południu Polski, co więcej, przed chrztem Mieszka, była ważniejsza i bardziej znana w świecie niż sam Kraków. Uważa się, że była wtedy stolicą państwa plemiennego Wiślan. Bardzo ważnym miastem dla samej Polski jako wręcz miasto królewskie była do końca rządów dynastii piastowskiej. Miedzy innymi rezydował tam sam Długosz, a legendy mówią, że w miejscowej bazylice stoi figura Matki Bożej, u której o zjednoczenie rozbitej na dzielnice Polski modlił się sam Władysław Łokietek, kiedy chwilowo ukrywał się przed Przemyślidami czeskimi rządzącymi jako królowie Polski. Wszystko to mogli poczuć i zobaczyć nasi uczniowie. Muzeum wiślickie ( podziemne!!!) należy do najnowocześniejszych w Europie i tam można podziwiać płytę gipsową ( tak zwaną płytę orantów) z wizerunkami najważniejszych władców z okresu rozbicia dzielnicowego z XII w. – Henryka Sandomierskiego z żoną i dziećmi. Dla samej naszej ziemi jest to o tyle ważne, że pierwsze znane nam nadania ziem z naszych okolic na rzecz rycerza Świętosława ( Dąbrowy jako miejscowości jeszcze nie było) zostało opatrzone pieczęcią księcia Bolesława Wstydliwego, którego wizerunek ojca – Kazimierza jako dziecka - znajduje się w Wiślicy.
Pobyt w muzeum zaczął się od warsztatów archeologicznych, podczas których dzieci po poznaniu historii wytwarzania biżuterii, mogli spróbować swoich sił sami w wykonywaniu ozdób z koralików i innych akcesoriów.
Wyjazd był możliwy w ramach realizacji projektu zainicjowanego przez Wojtka Maniaka i jego kompanię, a jego pierwszy etap miał miejsce podczas lipcowego turnieju rycerskiego organizowanego przez Poczet Bagiennych pod słynną już w Polsce Wieżycą znajdującą się niedaleko Dąbrowy.
Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Rights Reserved.