Mały odblask ma ogromną moc - spotkanie klas pierwszych z Mrówką

Mały odblask ma ogromną moc – wiedzą to uczniowie klas pierwszych dąbrowskiej dwójki, którzy wspólnie z Mrówką rozmawiały o odblaskach i ich znaczeniu podczas poruszania się po drodze. W trakcie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali odblaski, które ochoczo przypięły do swoich plecaków. Swoją postawą „Świecą przykładem” dla starszych i młodszych uczestników ruchu drogowego. Akcja uzyskała wsparcie PBS Mrówka w Dąbrowie Tarnowskiej z panem Michałem Bartnikiem na czele. Uczestnicy mogli cieszyć się z obecności Mrówki-maskotki oraz odblaskowych breloczków, które zostały im rozdane.

Podczas pogadanki podkreślono znaczenie elementów odblaskowych. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w rozmowie, zadawały pytania oraz opowiadały sytuacje, których były świadkami. Dzieci wzięły sobie do serca kwestię bezpieczeństwa i swojej widoczności na drodze, ponieważ już podczas spotkania odblaski zawisły na ich plecakach.

Pamiętajmy!

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych. W nocy przy złej pogodzie pieszy ubrany w ciemne kolory jest zauważalny przez kierowcę z odległości około 20 – 30 metrów. Gdy ma przy sobie odblask, kierowca widzi go z odległości większej niż 150 m. Droga hamowania pojazdu przy prędkości 50 km/h wynosi około 30 metrów, natomiast jadący z prędkością 100 km/h zatrzyma się aż po 80 metrach.

Edukujmy i namawiajmy dzieci, aby nosiły elementy odblaskowe najlepiej przez cały rok i nie tylko poza terenem zabudowanym.

M.Gawlik, J.Wajda