Składamy hołd bohaterskiej rodzinie z czasów wojny

AKCJAMedalowie

W roku 2024 mija 80. rocznica zamordowania przez Niemców całej rodziny Ulmów z Markowej razem z małymi dziećmi za ukrywanie rodzin żydowskich. Takie bestialstwo jak pozbawianie życia małych dzieci budzi trwogę, odrazę i przerażenie. Tym bardziej opór wobec oprawców i chronienie życia za wszelką cenę w tak mrocznych i okrutnych czasach zasługiwał i zasługuje na najwyższe uznanie. Przypominamy, że nasz region ma też swoich bohaterów, którzy ponieśli śmierć niosąc pomoc innym ludziom. Była to trzypokoleniowa rodzina Mędalów ze Szarwarku, która 5 lipca 1943 roku została zabita za pomoc osobom pochodzenia żydowskiego, ukrywających się w pobliskim lesie. Z rąk niemieckich żandarmów śmierć ponieśli wówczas: Franciszek Mędala, jego żona i dwójka ich małoletnich dzieci oraz teściowa Wiktoria Wężowicz, a także ich sąsiad, Władysław Starzec. Niestety, nie przeżył nikt z tej żydowskiej rodziny, więc nie było nikogo, kto by zaświadczył ze strony izraelskiej o tym wydarzeniu. W takich sytuacjach bohaterowie nie mogą otrzymać medalu SPRAWIEDLIWYCH WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA. Dlatego o ich ofierze wiemy tylko my – mieszkańcy okolic. I naszym obowiązkiem jest pamięć o szarwarskich Ulmach, czyli rodzinie Mędalów – bo mamy prawo być dumni, że tacy ludzie żyli pośród nas. Bo musimy pamiętać.
W związku z tym wszystkim część naszych uczniów postanowiła uczcić pamięć bohaterskiej rodziny w prosty, ale dobitny sposób. Zamieszczamy zdjęcia - żywe dowody oddanego szacunku, modlitwy, zadumy i pamięci.