Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych zakończyły rok szkolny 2023/2024

pozegnanieOPPożegnania nadszedł czas! Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych zakończyły dzisiaj rok szkolny 2023/2024 oraz pożegnały najstarszych kolegów i koleżanki, którzy od września powędrują szlakiem wiedzy i nauki. Zaprezentowanym piosenkom i wierszykom towarzyszyły liczne braw i wzruszenie rodziców. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz małe upominki. Dziękujemy Drodzy Rodzice za nieocenioną pomoc i Wam Kochani Przedszkolacy za ten piękny czas, mamy nadzieję, że miło będziecie wspominać przedszkolne chwile.

Pierwszy mały spektakl za nami!

1A1B

29 maja uczniowie klasy 1ai 1b uczęszczający na zajęcia kółka teatralnego wystawili o godzinie 10.00 przedstawienie ,,Szewczyk Dratewka’’ dla uczniów klas 1-3 i przedszkolaków, a w godzinach popołudniowych dla swoich rodziców, rodzeństwa i dziadków. Mimo towarzyszącej tremy mali aktorzy znakomicie wcielili się w swoje role. W nagrodę otrzymali słodki upominek od P. Dyrektor A. Fido oraz gromkie brawa od publiczności.
R. Nadolska

Dzień Rodziny 2024

dzienRodziny24Dzisiaj nasze przedszkolaki świętowały razem ze swoimi rodzicami i rodzeństwem wyjątkowy czas - Dzień Rodziny. Z tej okazji Odkrywcy Świata i Tropiciele Przyrody zaprezentowali pięknie przygotowane i wyuczone wierszyki oraz piosenki wraz z krótkimi układami tanecznymi.  Po uroczystym występie dzieci ustawiły się wraz z rodzicami na specjalnie przygotowanej scence fotograficznej  i z uśmiechami zapozowali do zdjęć. Potem wszyscy goście zostali zaproszeni na boisko szkolne, na którym było wiele gier i zabaw, a rodzice dzieci przygotowali mnóstwo smakołyków Panie kucharki przyrządziły pyszne pizzerinki oraz lody. Dzieci odwiedziła również Ochotnicza Straż Pożarna z Gruszowa Wielkiego. Przedszkolaki przymierzały ubranie, hełm, z zainteresowaniem zwiedzały wóz strażacki. Miały możliwość z bliska podziwiać oprzyrządowanie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy oraz sprzęt służący do pomocy podczas wypadków. Pod czujnym okiem strażaków, dzieci mogły samodzielnie przekonać się, jak działa hydronetka wodna i spróbować swoich sił w trafianiu do celu strumieniem wodnym. Dla wszystkich była to naprawdę wspaniała przygoda, podczas której wiele się nauczyliśmy. Odkrywcy Świata i Tropiciele Przyrody przypomnieli sobie także numery alarmowe i poznali zasady udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Wszystkim dzieciom i ich rodzinom życzymy pięknego czasu spędzonego razem!

Składamy hołd bohaterskiej rodzinie z czasów wojny

AKCJAMedalowie

W roku 2024 mija 80. rocznica zamordowania przez Niemców całej rodziny Ulmów z Markowej razem z małymi dziećmi za ukrywanie rodzin żydowskich. Takie bestialstwo jak pozbawianie życia małych dzieci budzi trwogę, odrazę i przerażenie. Tym bardziej opór wobec oprawców i chronienie życia za wszelką cenę w tak mrocznych i okrutnych czasach zasługiwał i zasługuje na najwyższe uznanie. Przypominamy, że nasz region ma też swoich bohaterów, którzy ponieśli śmierć niosąc pomoc innym ludziom. Była to trzypokoleniowa rodzina Mędalów ze Szarwarku, która 5 lipca 1943 roku została zabita za pomoc osobom pochodzenia żydowskiego, ukrywających się w pobliskim lesie. Z rąk niemieckich żandarmów śmierć ponieśli wówczas: Franciszek Mędala, jego żona i dwójka ich małoletnich dzieci oraz teściowa Wiktoria Wężowicz, a także ich sąsiad, Władysław Starzec. Niestety, nie przeżył nikt z tej żydowskiej rodziny, więc nie było nikogo, kto by zaświadczył ze strony izraelskiej o tym wydarzeniu. W takich sytuacjach bohaterowie nie mogą otrzymać medalu SPRAWIEDLIWYCH WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA. Dlatego o ich ofierze wiemy tylko my – mieszkańcy okolic. I naszym obowiązkiem jest pamięć o szarwarskich Ulmach, czyli rodzinie Mędalów – bo mamy prawo być dumni, że tacy ludzie żyli pośród nas. Bo musimy pamiętać.
W związku z tym wszystkim część naszych uczniów postanowiła uczcić pamięć bohaterskiej rodziny w prosty, ale dobitny sposób. Zamieszczamy zdjęcia - żywe dowody oddanego szacunku, modlitwy, zadumy i pamięci.