^Wróć na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

Dziennik elektroniczny

ProgramujeMy tarnowski

Doradztwo zawodowe

Innowacje pedagogiczne

Ocenianie kształtujące

Stacja meteo

Prasa o PSP2

Biała szkoła

ePUAP

Dołącz do nas

Bierzemy udział w:

Narodowe Czytanie

W sobotę po raz ósmy odbyło się w całej Polsce Narodowe Czytanie. Koncepcja ogólnopolskiego czytania została zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Celem akcji było i jest promowanie rodzimej literatury i wzmocnienie narodowej tożsamości. Pierwszym publicznym czytanym utworem była epopeja „Pan Tadeusz”.
W tym roku wybranych do czytania zostało osiem nowel polskich: „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego. Utwory te charakteryzują się sprawnie skrojoną akcją główną, silnie udramatyzowaną i zdążającą do jednoznacznego rozwiązania. Chociaż napisane zostały w innych realiach społecznych, zawierają treści uniwersalne i nietracące na aktualności.
Patronat honorowy nad Narodowym Czytaniem objęła Para Prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, a nad dąbrowskim czytaniem Pan Burmistrz Krzysztof Kaczmarski. Lektorom towarzyszyła muzyka skomponowana przez Stanisława Moniuszkę z okazji 200. rocznicy urodzin tego wybitnego kompozytora i ogłoszenia przez Sejm RP Roku Moniuszkowskiego.
Narodowe Czytanie 2019 w MBP zainaugurował Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej lekturą “Katarynki” Bolesława Prusa. Podczas akcji w całości przeczytano także “Dym” Marii Konopnickiej, “Orkę ” Władysława Reymonta oraz “Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza.
We wspólne czytanie włączyli się: nauczyciele, Zarząd Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, uczestnicy Dziennego Domu „Senior +”, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki , czytelnicy MBP-, wolontariusze biblioteki. Naszą szkołę reprezentował Sławomir Bator czytając fragment „Katarynki”. Na uwagę zasługuje też obecność wolontariusza działającego na rzecz biblioteki Dawida Bułata z ósmej b.
Narodowe Czytanie w dąbrowskiej bibliotece uświetnił występ muzyczny zespołu Obywatele DT Bluesowe aranżacje stanowiły doskonałe uzupełnienie czytanych nowel.

Tekst na podstawie artykułu MBP.

Galeria

Znów na chwilę Dąbrowa zamieni się w miasto wojenne

✔Co należy umieć, żeby zostać strzelcem? Czy prawdziwy karabin jest ciężki? Czy mocny charakter wystarczy, żeby przetrwać twardą rywalizację między drużynami ? Jak oczyścić pole minowe na dąbrowskich plantach? Jak czuli się polscy żołnierze, gdy stawiali czoło różnym przeciwnościom losu?

✔Na te i inne pytania nasi uczniowie będą mogli sobie odpowiedzieć podczas miejskiej gry terenowej przygotowanej przez dąbrowską Jednostkę Strzelecką 2083 im. Mariana Kukiela już niedługo, bo 20 września o godzinie 17.00!

✔Oddział złożony z dąbrowskiej młodzieży dowodzony przez Tomasza Żygułę i jego zastępcę Mariusza Grzebieniowskiego jest coraz liczniejszy i sprawniejszy. Liczne spotkania, treningi musztry i nabywanie szeregu umiejętności związanych z przetrwaniem w terenie oraz z użyciem odpowiednich taktyk i uzbrojenia, sprawiają, że nasi strzelcy realizują ideał przedwojennych organizacji militarnych wychowujących młodych Polaków w duchu patriotyzmu, poświęcenia, ale przede wszystkim – prawdziwej gotowości sprawnościowej i bojowej. Dzięki nim właśnie tego ducha będą mogli poczuć uczniowie naszej szkoły i przekonać się na własnej skórze z czym do czynienia ma młody człowiek, który pragnie zostać strzelcem, lub któremu marzy się kariera żołnierska.

✔Gra miejska rozegrana zostanie w ramach historycznego projektu edukacyjnego, który ruszył w roku szkolnym 2018/2019 w dąbrowskiej Dwójce za pośrednictwem Stowarzyszenia Akademia Szans i jest realizowany pod hasłem Pamiętamy. Projekt jest częścią ogólnopolskiego Programu Wieloletniego Dotacyjnego Niepodległa na lata 2017 – 2022.

S.Bator

Kontynuacja projektu historycznego ”Pamiętamy”

W pierwszym półroczu bieżącego roku szkolnego czeka nas szereg atrakcji związanych z kontynuacją historycznego projektu edukacyjnego, który ruszył w roku szkolnym 2018/2019 w dąbrowskiej Dwójce za pośrednictwem Stowarzyszenia Akademia Szans i jest realizowany pod hasłem Pamiętamy. Projekt jest częścią ogólnopolskiego Programu Wieloletniego Dotacyjnego Niepodległa na lata 2017 – 2022.
Projekt „Pamiętamy” to spotkania z historią, polskością i patriotyzmem dla uczniów naszej szkoły w atrakcyjnej oprawie. Obejmuje wiele zróżnicowanych działań i akcji angażujących nie tylko młodzież i nauczycieli, ale całe środowisko lokalne. Koordynatorami całości działań są p. Marzena Rzepka, p. Renata Klimek i p. Sławomir Bator.

Część realizacji już za nami. Po majówce i grze miejskiej przeprowadzonych w tamtych roku, czas na kolejne atrakcje, które będą bawić i uczyć, ale przede wszystkim utrwalać w sercach młodych dąbrowian wydarzenia, ludzi i pamięć o czasach sprzed stu lat.
W najbliższym czasie odbędzie się na terenie miasta Patriotyczna Gra Terenowa prowadzona tym razem w całości przez Jednostkę Strzelecką 2083 im. gen. Mariana Kukiela, podczas której młodzież będzie mogła wczuć się w rolę współczesnych żołnierzy i sprawdzić się w „warunkach bojowych” przygotowanych przez dąbrowskich strzelców.
Co zdolniejsi uczniowie sprawdzą się natomiast podczas debaty na temat patriotyzmu.
Odbędą się zapowiadane i oczekiwane przez uczniów konkursy gier planszowych organizowane w ramach planu „Wieczory patriotyczne” w Szkolnym Klubie Gier Planszowych, kiedy to drużyny między innymi będą wcielać się w polskich bohaterskich lotników i bolszewickie wojska podczas walk o miasto w grze „W obronie Lwowa 1920”. Gry zostały zaprojektowane, by bawić i uczyć w Instytucie Pamięci Narodowej.
Dla dopełnienia wszystkich możliwych zmysłów odbędzie się również koncert zespołu Rivia, podczas którego będzie można wspólnie zaśpiewać legionowe piosenki.
Dla niektórych klas będą również wycieczki „Śladami Patriotów”, np zwiedzanie Muzeum Wincentego Witosa, przygotowane przez prawdziwą miłośniczkę i znawczynię naszej regionalnej historii, p. Danutę Pikul!
Biblioteka podjęła się też organizacji wystawy pamiątek związanych z budową II Rzeczpospolitej.
Wielką niespodzianką będą w październiku specjalne pokazy grup rekonstrukcyjnych z Krakowa, które we właściwy sobie sposób zaprezentują realia sposobów walki, umundurowania i broni z okresu pierwszej wojny światowej.
Zapraszamy

S.Bator

Pierwsze spotkanie wywiadowcze

‼️Zebranie z rodzicami odbędzie się 11 września 2019 r. (środa):

✅godzina 17.00 klasy I-IV ul. Matejki 8 – spotkanie z dyrektorem na sali gimnastycznej, a następnie przejście do sal na spotkanie z wychowawcami

✅godzina 18.00 klasy V-VIII ul. Zaręby 22 – spotkanie z dyrektorem na sali gimnastycznej, a następnie przejście do sal na spotkanie z wychowawcami

✅godzina 19.00 ul. Zaręby 22 – zebranie delegatów klasowych – aula

Serdecznie zapraszamy!

Odblaskowa Kraina Bezpieczeństwa - „Bezpieczna droga do szkoły”

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic. W ramach edukacji w tym kierunku we współpracy z policją rozpoczęliśmy realizację zadań X edycji małopolskiego konkursu „Odblaskowa Szkoła”.

4 września nasi najmłodsi uczniowie spotkali się w szkolnej „Odblaskowej Krainie Bezpieczeństwa” z funkcjonariuszami KP Policji w Dąbrowie Tarnowskiej , panem mł.asp. Pawłem Stankiewiczem i p. st. sierż. Michałem Tyką. Spotkanie poświęcone było bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły. Policjanci zwracali uwagę na zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze, w tym przechodzenia przez przejście dla pieszych oraz wskazywali najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Zachęcali również do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe, które znacząco zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Podczas spotkania szczególną uwagę zwrócili na zasady obowiązujące przy przewożeniu dzieci samochodem. Duże zainteresowanie dzieci wzbudziły mundury policjantów oraz akcesoria potrzebne im do pracy.

Dzieci  bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, chętnie odpowiadały na pytania. Dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Wykazały się dobrą znajomością zasad przechodzenia przez jezdnię.  Na zakończenie spotkania, w prezencie od Panów policjantów otrzymały kolorowanki nawiązujące do poruszanej tematyki. Prezenty sprawiły dzieciom ogromną radość.

Uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami już w pierwszych dniach września zademonstrowali, że „odblaskowo znaczy bezpiecznie”. Liczymy, że i tym razem wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w praktyce, co zaowocuje bezpiecznym poruszaniem się dzieci w ruchu drogowym.  

Galeria

M.Gawlik, R.Klimek

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

2 września 2019 roku w Szkole Podstawowej Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała pani Dyrektor Anna Fido, która powitała przybyłych gości: Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej pana Krzysztofa Kaczmarskiego, członków Związku Strzeleckiego Strzelec Józefa Piłsudskiego JS2083 im. gen. Mariana Kukiela- Sierżanta zastępce dowódcy Mariusza Grzebieniowskiego oraz dowódce jednostki pana Tomasza Zygule, Przewodniczącego Rady Rodziców. ,a także Grono Pedagogiczne oraz zgromadzonych Uczniów.

Przewodnicząca szkoły w imieniu uczniów starszych klas serdecznie powitała kolegów z klas pierwszych życząc im dużo radości oraz wielu przyjaciół. Następnie odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. Pan Burmistrz i pani Dyrektor przy pomocy wielkiego ołówka dokonali pasowania na ucznia naszej szkoły. Na pamiątkę tej uroczystej chwili uczniowie otrzymali kuferki obfitości od Rady Rodziców. Na zakończenie Pani Dyrektor życzyła wszystkim uczniom wielu sukcesów, wytrwałości w dążeniu do celu,a Rodzicom powodów do dumy z ich pociech. Po zakonczeniu uroczystosci uczniowie udali sie do swoich sal na pierwsze spotkanie ze swoimi wychowawcami.  

 

Galeria rozpoczęcia roku

Galeria rozpoczęcia roku klas pierwszych

Pasowanie na ucznia klasy 1a

Pasowanie na ucznia klasy 1b

Pasowanie na ucznia klasy 1c

Pasowanie na ucznia klasy 1d

Wychowawcy klas pierwszych

 

Informacje

W naszej szkole istnieje możliwość korzystania z stołówki szkolnej, w które przygotowywane są pyszne obiady przez Panie Kucharki.

Uczniowie chętni do korzystania z wyżywienia powinni się zgłosić do:

❌sekretariat szkolny - uczniowie uczęszczający do budynku przy ul. Zaręby

❌Pani Intendentka - uczniowie uczęszczający do budynku przy ul. Matejki

Koszt jednego obiadu wynosi 3 zł, płatność z góry za cały miesiąc do 10 dnia każdego miesiąca.

Opłata we wrześniu wynosi 60 złotych.

Serdecznie zapraszamy! 

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Rights Reserved.