WYCHOWANIE DO WARTOŚCI

wychowanie do wartości

Już drugi rok nasza szkoła realizuje moduł „Wychowanie do wartości” znajdujący się w Programie Profilaktyczno-Wychowawczym. Na każdy miesiąc wyznaczamy jedną wartość, wokół której skupiamy działania wychowawcze, pogadanki, gazetki i różne akcje mające na celu uwrażliwienie młodzieży na potrzeby drugiego człowieka oraz piękno otaczającego nas świata.
Zbliżamy się do końca roku szkolnego, warto więc przypomnieć sobie, o czym rozmawialiśmy przez ostatnie miesiące.
W maju rozmawiamy o wdzięczności.Powyższy cytat sugeruje, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, co mamy. W codziennym pędzie nie umiemy się cieszyć. Słowo „dziękuję” słyszymy rzadko.
Zapominamy o wdzięczności, a brak wdzięczności powoduje smutek. Mamy smutne dzieci, które mają wszystko, czego zapragną i już nie potrafią się niczym cieszyć. Widzimy smutnych nastolatków zapatrzonych w telefony, zniechęconych, bez planów na przyszłość i marzeń. Sami jesteśmy często zdenerwowani, zniecierpliwieni, zmęczeni.
Tak trudno nam cieszyć się zdrowiem, rodziną, dachem nad głową, dobrobytem, życiem w kraju, w którym panuje pokój… Doceniamy to wszystko dopiero wtedy, kiedy to utracimy.
Wdzięczność sprawia, że inaczej patrzymy na świat. Wdzięczność pociąga za sobą radość i optymizm. Starajmy się codziennie znaleźć choć jeden powód do radości, jedną rzecz czy osobę, za którą możemy być wdzięczni. Uczmy wdzięczności nasze dzieci.
Anna Ciombor