Nasza gra planszowa o Koperniku wyrusza w branżowy świat – czyli promocja Dąbrowy i dąbrowskiej dwójki na targach w Krakowie!

targiKrakow

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że „Almanach Kopernika” wykonany w naszej szkole we współpracy nauczycieli, rodziców i uczniów w ramach programu ALE KOSMOS został zaprezentowany w strefie obiecujących prototypów podczas Festiwalu Gier Planszowych Book Game Festiwal, który odbył się w ciągu trzech dni w ubiegły weekend w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków – największym na południu Polski obiekcie targowo-wystawienniczym o powierzchni 14 000 m2!
Grę do udziału w targach i organizację miejsca w strefie prototypów zapewnił współautor gry, a jednocześnie rodzic naszych uczniów p. Łukasz Bociek.
Organizatorem Festiwalu i Targów Gier Planszowych Book Game jest firma Targi w Krakowie Sp. z o.o. – obecna od ponad dwudziestu pięciu lat w branży targowo-kongresowej – największy na południu kraju i czołowy w Polsce organizator targów i kongresów, w tym Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.
Druga edycja Festiwalu i Targów Gier Planszowych Book Game to wielkie wydarzenie z grami planszowymi i kreatywną zabawą. Wydawcy i producenci gier gromadzą wielu zainteresowanych, przedstawiają swoje nowości odwiedzającym, a także organizują wydarzenia i profesjonalne spotkania dla uczestników targów i gości branżowych.
W ciągu dwóch dni przy stoliku nr 18 w strefie prototypów każdy z uczestników mógł poznać grę Almanach Kopernika, porozmawiać o niej, poznać szkołę w której została stworzona, a nawet zagrać w nią z twórcami, co stanowiło świetny sprawdzian dla jej regrywalności i tak zwanego flow wynikającego z rozgrywki. Z wszystkich testów i sprawdzianów nasza gra wyszła obronną ręką i jako szkolny projekt spotkała się z ogromną sympatią i zainteresowaniem. Każdy z kilkudziesięciu graczy, którzy przewinęli się przez nasze stanowisko w ciągu dwóch dni, testujących grę, dowiedział się o istnieniu Dąbrowy Tarnowskiej, pytając dlaczego gra rozpoczyna się w tym miejscu....oraz gratulował kreatywności nauczycielom mającym taki kontakt ze swoim środowiskiem lokalnym.
Jest to o tyle znaczące dla naszej szkoły, że nowoczesne gry planszowe zaczynają stanowić uzupełnienie edukacji w szerokim kontekście jako swoisty rodzaj innowacji – zwłaszcza w kształtowaniu kompetencji społecznych czy wspierania rozwoju logicznego myślenia wśród dzieci i młodzieży.
Mimo iż gra stanowi głównie pomoc dydaktyczną i nie jest produktem komercyjnym, a udział w targach był próbą prezentacji jak szkolny projekt przerósł oczekiwania samych twórców - szereg osób na targach deklarowało chęć posiadania takiej gry w swoich zbiorach i już ten fakt sam w sobie obok dopuszczenia do targów jest miarą dużego sukcesu!
W niedługim czasie pojawią się relacje w mediach branżowych dotyczące między innymi naszego Almanachu Kopernika!
Sławomir Bator i Łukasz Bociek