Udział naszych uczniów w Powiatowym TURNIEJU HISTORYCZNYCH GIER PLANSZOWYCH w Tarnowie

POWIATOWYTURNIEJgier

W ubiegły piątek 15 grudnia 2023 r. troje uczniów naszej szkoły: Karol Łużecki z 8b, Igor Bociek z 7c oraz Aleksander Bator z 5c wzięło udział w turnieju gier historycznych, który odbył się w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie – Mościcach. Współorganizatorem przedsięwzięcia była Fundacja im. Ignacego Mościckiego. Całość odbyła się pod honorowym patronatem Wicemarszałka Województwa Małopolskiego oraz Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Nasza drużyna ze względu na wiedzę historyczną oraz doświadczenie z grami planszowymi otrzymała pozwolenie na udział w kategorii gier strategicznych zarezerwowanej dla szkół średnich.
Turniej by rozegrany w dwóch kategoriach:- kategoria I: dla szkół podstawowych - uczniowie w wieku od 10 - 15 lat rozgrywali partie w grę dla młodszych „Znaj Znak” - drużyny po dwóch graczy) , - kategoria II: dla uczniów szkół ponadpodstawowych w wieku 14 - 20 lat. Tutaj rozgrywki odbyły się w serię kompaktowych gier strategicznych pod wspólnym szyldem „Gwiaździsta Eskadra”: 303 – o obronie Londynu przed Luftwaffe, 111 – o ataku Niemców na Warszawę w 1939 r. i 7 – dotycząca wojny Polski z bolszewikami w 1920 i obrony Lwowa. Wszystkie gry zostały wydane przez Instytut Pamięci Narodowej. Każdy z członków drużyny wybierał jedną grę i potem walczył o zwycięstwa w serii pojedynków z kolejnymi graczami. Za zwycięstwo były przyznawane 3 pkt, za remisy w zależności od stopnia gry – 2p, za przegrane – 0. Na końcu komisja zliczała wszystkie punkty każdej drużyny i zostali wyłonieni zwycięzcy.
Nasza reprezentacja walczyła niezwykle dzielnie pod dużą presją ze starszymi zawodnikami w sumie przez kilka godzin z przerwami między meczami i niewielką różnicą punktów uzyskała 4 pozycję na kilkanaście drużyn! Każdy z zawodników wrócił z atrakcyjnymi nagrodami, a szkoła otrzymała grę planszową 303 oraz pakiet książek historycznych z IPN!
Musimy zaznaczyć, że poziom naszych chłopaków dostrzegli organizatorzy turnieju i podczas rozdania nagród podkreślili, iż była to jedyna reprezentacja ze szkół podstawowych w kategorii gier strategicznych i chłopaki dostali szczególne gratulacje od Wicemarszałka Województwa Małopolskiego p. Józefa Gawrona i dyrektora ZST p. Krzysztofa Kołacińskiego.
Wróciliśmy bardzo zadowoleni i nie możemy doczekać się kolejnej edycji turnieju!