Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych

MY UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY,
UROCZYŚCIE PRZYRZEKAMY,
ŻE BĘDZIEMY KOCHAĆ KSIĄŻKI,
KRZYWDY ZROBIĆ IM NIE DAMY.
I WSKAZÓWEK I RAD KSIĄŻEK
BĘDZIEMY SŁUCHAĆ Z UWAGĄ,
OBOWIĄZKI CZYTELNIKA
TRAKTOWAĆ Z POWAGĄ.
PRZYRZEKAMY !
W piątek 24 listopada 2023 r. odbyło się Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych. Pasowanie na Czytelnika to przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Celem pasowania jest zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.
Uroczystość pasowania pierwszoklasistów poprzedzona była zajęciami dla dzieci w szkolnej bibliotece. Wtedy to maluchy dowiedziały się jak trafić do biblioteki, co w niej się znajduje, jak przestrzegać regulaminu biblioteki.
Dzieci obejrzały przedstawienie, w którym występowała Królowa Książka, Czerwony Kapturek, Calineczka, Kot w butach, Sierotka Marysia i Bella. Dowiedziały się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.
Pierwszoklasiści odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani Dyrektor i panie bibliotekarki dokonały pasowania każdego z uczniów na Czytelnika.
Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy oraz specjalne Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii"Mała Książka - wielki człowiek " finansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W skład Wyprawki wchodzi książka" Wnuczka Antykwariusza" oraz broszura dla rodziców "Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem". Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania.