„I wszystko stało się jasne" wycieczka uczniów klas 2a i 2b

2AAA

W piątek uczniowie klasy 2 a i 2 b wraz z opiekunami udali się wycieczkę do Rzeszowa- Jasionki, do Centrum Nauki Łukasiewicz ramach projektu pn. „ I wszystko stało się jasne" realizowanego przez „Stowarzyszenie Akademia Szans”. Centrum Nauki Łukasiewicz jest to miejsce, w którym można obejrzeć, dotknąć i doświadczyć na żywo zdobyczy nauki i techniki. Na początku uczniowie uczestniczyli w warsztatach, które odbywały się nowoczesnych przestrzeniach: Fablab, Pracowni Robotyka, Pracowni Biologia i Ekologia oraz Pracowni Fizyka. Następnie zwiedzili trzy ekspozycje interaktywne związane z lotnictwem, zmysłami czy przyrodą. Ekspozycja obejmowała prawie 200 interaktywnych eksponatów, które rozmieszczono na trzech piętrach oraz na zewnątrz budynku. Na pierwszym poziomie nasi uczniowie mogli obejrzeć wystawę dotyczącą lotnictwa , gdzie mieli możliwość zapoznać się z maszynami i sprzętami lotniczymi, prześwietlić swoje bagaże jak na lotnisku czy też sprawdzić stan "samolotu" przed lotem. Na drugim poziomie natomiast ekspozycje dotyczące przyrody, mikroorganizmów, zwierząt, geologii. Można było również "zatankować" samochód, obliczyć długość i prędkość swoich kroków, zrelaksować się w sali relaksacyjnej czy też obejrzeć bakterie pod mikroskopem. Na trzecim poziomie można się było dowiedzieć wiele faktów o ciele człowieka, posłuchać własnego głosu, zajrzeć do ogromnej jamy ustnej i popróbować wiele innych ciekawych doświadczeń. Na tarasie widokowym uczniowie mogli zobaczyć pobliskie lotnisko oraz lądujące i odlatujące samoloty. Uczniowie mogli korzystać z eksponatów według swoich upodobań i zainteresowań, samodzielnie je uruchamiać i doświadczać. Bawiąc się, a przy tym rozwijając swoją naukową ciekawość mogli przenieść się w inny wymiar naszej codziennej rzeczywistości. Wycieczka dostarczyła im niezapomnianych wrażeń, a być może u niektórych rozbudziła fascynację naukowymi nowinkami.