WOJEWÓDZKI KONKURS MUZYKI KLASYCZNEJ „MELOMAN”

„Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi, lot wyobraźni, a wszystkiemu życie” (Platon). Pojawia się ona w życiu człowieka niemalże niewidzialnie i towarzyszy mu od najmłodszych lat. Dla jednych jest przyjemnością, dla drugich codziennością, dla niektórych zaś staje się pasją.

Konkurs Muzyczny „Meloman” od czternastu lat wychodzi naprzeciw tym uczniom, dla których muzyka jest czymś więcej niż tylko słuchaniem aktualnych przebojów. To konkurs, który poszerzając horyzonty myślowe, nie tylko uczy rzeczy nowych z zakresu muzyki klasycznej, ale przede wszystkim przygotowuje uczniów do pełnego uczestnictwa w kulturze wysokiej i czyni ich pełnoprawnymi obywatelami światłych elit europejskiego kręgu kulturowego. Ideą konkursu jest propagowanie w szczególności arcydzieł muzyki klasycznej, wyrabianie umiejętności analitycznego słuchania, rozwijanie twórczego myślenia i działania, uczenie szacunku dla kompozytorów i ich dorobku artystycznego.

Historia Konkursu Muzycznego „Meloman” sięga 2009 r. Pomysłodawcami i organizatorami konkursu były nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej – Pani Monika Guzik-Skirzyńska oraz Pani Ewa Więcek. Początkowo był to konkurs szkolny, cieszył się on jednak tak dużym powodzeniem wśród uczniów, że powstała myśl, aby zaprosić do udziału inne szkoły, najpierw z terenu gminy Dąbrowa Tarnowska, a w kolejnych latach z terenu powiatu dąbrowskiego. W tym roku „Meloman” staje się Wojewódzkim Konkursem Muzyki Klasycznej. Są to dwuetapowe zawody wiedzy, w których liczy się nie tylko dobry słuch muzyczny, lecz także wiedza o życiu i twórczości wybranego kompozytora oraz historia muzyki zawarta w podstawie programowej dla szkoły podstawowej w klasach IV-VIII.

„Meloman” to konkurs wymagający, ale też niezwykle przyjemny na każdym etapie przygotowań, bo któż z nas nie lubi słuchać muzyki? Utwory Mozarta, Chopina, Bacha czy Pendereckiego mogą być równie atrakcyjne, jak najnowsze hity. W końcu muzyka jest uniwersalnym językiem ludzkości.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznej edycji konkursu!

Może być ilustracją przedstawiającą tekst