Udział naszej szkoły w akcji Narodowego Czytania zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę w Dąbrowie Tarnowskiej

narodoweczytanie23

W tym roku odbyła się już dwunasta edycja Narodowego Czytania. Jest to ogólnopolskie przedsięwzięcie społeczne propagujące znajomość literatury narodowej, podczas którego po prostu czytane są fragmenty sztandarowych dzieł naszej literatury.
Akcja rozpoczęła się w 2012 r. Zorganizował ją, ówczesny prezydent Polski, Bronisław Komorowski. Pierwszą, publicznie czytaną lekturą, była epopeja „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Na przestrzeni lat Polacy i Polonia za granicami kraju czytali: fragmenty Sienkiewiczowskiej „Trylogii”, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej oraz „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
W tym roku do Narodowego Czytania wybrano „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Patronat honorowy nad Narodowym Czytaniem objęła para prezydencka; nad wydarzeniem w Dąbrowie – burmistrz Krzysztof Kaczmarski. Sobotnie przedpołudnie okazało się bardzo gorące, jednak w niczym to nikomu z uczestników nie przeszkodziło. C
W Dąbrowie Tarnowskiej fragmenty „Nad Niemnem” czytali między innymi przedstawiciele naszej szkoły: Sławomir Bator, Aleksander Bator z klasy 5c, nasza absolwentka Hanna Ostręga oraz Marzanna Pikul
Piękną oprawę muzyczną w Dąbrowie zapewnili: Zbigniew Gondek i Andrzej Ziobrowski oraz zespół „Cantabile”.
Była to prawdziwa uczta kulturalna.