Uczeń naszej szkoły skonstruował robota-łazika korzystając z technologii cyfrowej oraz wydruków 3d.

ArturW ciągu roku szkolnego uczeń klasy 8d Artur Zych między innymi w ramach działań związanych z Laboratorium Przyszłości samodzielnie skonstruował robota, który potrafi wykonać bardzo dużo zadań. Jak mawia twórca, podstawowym zadaniem penetratora, bo tak nazwał swoja maszynę, jest przeprowadzanie zdalnego zwiadu. Robot sterowany jest wg specjalnego programu komputerowego, dzięki któremu dokładnie wiadomo gdzie łazik się znajduje i co widzi. Poniżej przedstawiamy opis jego funkcji i możliwości.
Arturowi gratulujemy przemyślności, wiedzy i cierpliwości w projektowaniu poszczególnych elementów robota. Zaznaczamy, że oprócz paneli sterowania i części elektronicznych cały korpus został zbudowany z drukowanych elementów w technologii FDM z filamentu PLA.

Możliwości Robota:

- Obrót 360 stopni w każdą stronę
- Poruszanie się w przód oraz wstecz
- Transmitowanie obrazu na żywo z kamery umieszczonej na obrotowej wieżyczce dzięki trybowi nocnemu także w nocy
- Obrót wieżyczki x*360 stopni w każdą stronę oraz 90 stopni w górę, około 20 stopni w dół
- Sterowanie poprzez
- Podgląd działań robota oraz sterowanie nim z urządzeń posiadających dostęp do odpowiedniej sieci
- Poruszanie się w przód oraz wstecz - Transmitowanie obrazu na żywo z kamery w trudnych warunkach atmosferycznych
- poruszanie wybraną gąsienicą w wybraną stronę w celu zwiększenia szybkości mobilności
Sławomir Bator, Wioletta Zych