Konkurs Muzyczny MELOMAN

meloman23

Nasza szkoła od 2009 roku jest organizatorem Konkursu Muzycznego MELOMAN. Początkowo był to konkurs szkolny. W kolejnych latach brali w nim udział uczniowie miejskich szkół, następnie gminnych, a w ubiegłym roku do rywalizacji zostały zaproszone szkoły z powiatu dąbrowskiego. Ideą konkursu jest propagowanie kultury muzycznej, w szczególności arcydzieł muzyki klasycznej, wyrabianie umiejętności analitycznego słuchania, przygotowanie dzieci i młodzieży do uczestnictwa w kulturze wysokiej, rozwijanie twórczego myślenia i działania, uczenie szacunku dla kompozytorów i ich dorobku artystycznego. MELOMAN to konkurs składający się z dwóch części. Pierwsza część to test słuchania, który polega na rozpoznawaniu ze słuchu utworów muzyki obowiązującej w bieżącej edycji konkursu tj. podania tytułu, nazwy lub innego oznaczenia danego utworu oraz imienia i nazwiska kompozytora. W części drugiej uczniowie muszą wykazać się wiedzą teoretyczną z teorii i historii muzyki z zakresu podstawy programowej oraz znajomością życiorysu i twórczości kompozytora. W bieżącym roku motywem przewodnim była muzyka i osoba wybitnego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. 29 maja odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom tegorocznego II POWIATOWEGO KONKURSU MUZYCZNEGO MELOMAN 2023. Swoją obecnością zaszczycili nas: pan Lesław Wieczorek Starosta Dąbrowski oraz pan Stanisław Ryczek Zastępca Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, którzy doceniając wagę i rangę konkursu, wręczyli zwycięzcom MELOMANA ufundowane przez powiat i gminę nagrody. Sponsorem nagród była również Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 pani Anna Fido. Portret kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, zasponsorowała pani Wioletta Skrzek-Chabura, wlasciecielka Studia reklamy Znak media.
A oto wyniki:
Klasyfikacja indywidualna:
1 miejsce: Karol Twardy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej
2 miejsce: Zuzanna Musiał ze Szkoły Podstawowej w Gruszowie Wielkim
3 miejsce: Milena Musiał ze Szkoły Podstawowej w Gruszowie Wielkim
Wyróżnienia otrzymali:
Zofia Twardy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej
Mikołaj Kowal ze Szkoły Podstawowej w Gruszowie Wielkim
Julia Kawa ze Szkoły Podstawowej w Gruszowie Wielkim
Weronika Czupryna ze Szkoły Podstawowej w Bolesławiu
Valentina Jasak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej
Julia Światłowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej
Klasyfikacja zespołowa:
1 miejsce: Szkoła Podstawowa w Gruszowie Wielkim
2 miejsce: Szkoła Podstawowa w Bolesławiu
(szkoła-gospodarz nie bierze udziału w rywalizacji zespołowej)
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału w naszym konkursie!
Nauczycielom muzyki bardzo dziękujemy za rzetelne przygotowanie uczestników!
Wszystkich uczniów ze szkół podstawowych powiatu dąbrowskiego zapraszamy za rok!
Organizatorzy: Ewa Więcek, Ewa Kmieć, Kamil Banaś