#Szkoła pamięta

szkolapamietaW ostatnim czasie klasy ósme w ramach lekcji regionalizmu oraz zgodnie z założeniami akcji #szkołapamięta odwiedzili kilka ważnych miejsc na terenie naszego miasta. Między innymi odbyło się spotkanie na dziedzińcu Ośrodka Spotkania Kultur. Przed budynkiem można było oglądać dwie wystawy IPN – „Aktion Reinhardt 1942-1943” oraz „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”. Pod kierunkiem nauczyciela kilka klas ósmych mogło dowiedzieć się więcej dzięki wystawie na temat sytuacji Żydów europejskich podczas drugiej wojny światowej oraz jak to wyglądało na terenie naszego miasta. Potem, gdy tylko pogoda pozwalała, odbywały się poszukiwania pozostałości po dawnym bruku, którym były pokryty rynek dąbrowski, a który został rozebrany przez Niemców podczas okupacji. Ciekawostką nie do uwierzenia dla uczniów okazał się fakt, że wówczas cały rynek zamienił się w pole obsadzone ziemniakami. Dowiedzieli się też między innymi, gdzie znajdowało się getto. Zrobiono też zdjęcia na miejscu, gdzie w 1945 r. po dniu zwycięstwa odbyła się brawurowa akcja odbicia więźniów politycznych z komunistycznego aresztu Urzędu Bezpieczeństwa dokonana przez liczny odział żołnierzy AK. Dzięki temu doświadczeniu uczniowie nie tylko poznali część własnej historii, ale też będą pamiętać o tym, że nasze miasto też miało burzliwe dzieje.

Galeria 8a

Galeria 8d