Wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki

centrumbajki

27 października 2022 roku uczniowie klas 2a i 2b pod opieką p. Aleksandry Świerczek, p. Ewy Więcek, p. Katarzyny Grabki oraz p. Anity Nowak udali się do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Na miejscu na uczestników czekało wiele atrakcji. Dzieci zwiedziły wystawę „Bajkowy świat”, która jest połączeniem tradycyjnych eksponatów muzealnych z nowoczesnymi technikami multimedialnymi, co sprawia wrażenie niepowtarzalności i jest źródłem świetnej zabawy. Pod kierunkiem przewodników zwiedzający wyruszyli w podróż przez barwne, pełne efektów dźwiękowych krainy. Za szybami pędzącego pociągu oglądali niezwykłe bajkowe miejsca - w wodzie, kopalni, na lądzie i w kosmosie. Dzieci bawiły się także w różnokolorowym, pełnym kwiatów ogrodzie.
Następną atrakcją, która czekała na dzieci był spektakl „Mała Syrenka” przedstawiony za pomocą marionetek. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach „Wybuchowa nauka”, podczas których zobaczyli doświadczenia chemiczne z użyciem ciekłego azotu. Zachwytów nie było końca. Podczas zajęć dzieci oglądały pokaz kuchni molekularnej i degustowały „nitro lody” przygotowane w minutę. To była bardzo ciekawa lekcja chemii.
Kolejnym punktem programu był pobyt w „Krainie Soria Moria”. Jest to interaktywna wystawa – opowieść, oparta na fińskim systemie edukacji, który, nawiązując do skandynawskich tradycji bajarskich, łączy świat baśni, legend i podań krajów Północy z najnowocześniejszą technologią ekspozycyjną.
Nie mogło oczywiście zabraknąć czasu na zakup pamiątek i odpoczynek w ogrodzie, gdzie wszyscy wspaniałe się bawili korzystając z pięknej, jesiennej aury.
To był niezwykły dzień, pełen magii i wrażeń… Wszyscy wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
E.Więcek, A.Świerczek