^Wróć na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

Fundusze Europejskie

Blogi klas 1-3

Ocenianie kształtujące

Dziennik elektroniczny

Opieka stomatologiczna

Innowacje pedagogiczne

Stacja meteo

Dołącz do nas

ePUAP

Bierzemy udział w:

Nasi przedstawiciele na dąbrowskich obchodach 80 Rocznicy Akcji Reinhardt

pamietamywrzesien

Z 16 na 17 marca 1942 r. do obozu Zagłady w Bełżcu przybyły pierwsze transporty Żydów z Lublina i Lwowa. Działaniom tym Niemcy nadali kryptonim „Aktion Reinhardt” - na cześć szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reinharda Heydricha. Ofiary operacji Reinhardt zabijano głównie w specjalnie zorganizowanych niemieckich obozach zagłady w Treblince, Bełżcu, Sobiborze, Majdanku. Ludobójstwo Żydów było integralną częścią przeprowadzanego przez władze Trzeciej Rzeszy „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej w Europie”.
To, co Niemcy określali ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej, dopiero z czasem przybrało formę masowego wyniszczania, ludobójstwa. Do 1942 r. zagłada ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie miała charakter pośredni. Dokonywała się głównie za murami gett. Okrutne żniwo śmierci zbierały wówczas głód, choroby, praca ponad siły oraz egzekucje. Jednak już od lata 1941 r. Niemcy przystąpili do metodycznej eksterminacji Żydów.
Ludność polska pochodzenia żydowskiego z terenów Dąbrowy Tarnowskiej została w ramach tej akcji niemal całkowicie spacyfikowana. Przy życiu pozostali nieliczni ocalali, którzy za pośrednictwem swoich dzieci dają do dzisiaj świadectwo okrutnych zbrodni niemieckich. Tak było i podczas uroczystości dąbrowskich obchodów tej rocznicy – można było usłyszeć głosy żydowskich mieszkańców przedwojennej Dąbrowy, co stanowiło niesamowite przeżycie dla uczestników.
Część pierwsza obchodów rozpoczęła się na cmentarzu żydowskim, gdzie z przedstawicielami władz miasta i powiatu złożono hołd wszystkim pomordowanym Żydom. Następnie w Ośrodku Spotkania Kultur odbyła się piękna akademia zorganizowana przez Dąbrowski Dom Kultury oraz Zespół Szkół im. K. K. Baczyńskiego podczas której można było doświadczyć bardzo głębokiego przeżycia okrutnych dni wojny, a to dzięki niesamowitej oprawie zapewnionej przez organizatorów. Można było między innymi poznać treść wspomnień, które odzwierciedlały przebieg najstraszniejszych aspektów akcji Reinhardt z terenu naszego miasta i gminy. Integralna częścią obchodów był tez wykład historyczny przedstawiciela IPNu. Ogromny wpływ na przebieg uroczystości mieli Państwo Jolanta i Jerzy Stelmachowie, Pani Bożena Nadolska Walus i Pani Elżbieta Czosnyka. Całość prowadził Dyrektor DDK Pan Paweł Chojnowski, a uświetnieniem dnia był koncert utworów żydowskich kompozytorów przygotowany przez grupę utalentowanych dzieci naszego miasta pod nadzorem opiekunów z DDK.
Dziękujemy za zaproszenie.

S.Bator

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Rights Reserved.