^Wróć na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

Fundusze Europejskie

Blogi klas 1-3

Ocenianie kształtujące

Dziennik elektroniczny

Doradztwo zawodowe

Opieka stomatologiczna

Innowacje pedagogiczne

Stacja meteo

Dołącz do nas

ePUAP

Bierzemy udział w:

Dzień Zabawek w oddziałach przedszkolnych, klasie III c i III d oraz w świetlicy szkolnej

dzienzabawekswietlica

Nie ma chyba na świecie dziecka, które nie lubi zabawek i zabawy z nimi. Dzięki zabawkom pomału uczymy się wkraczać w dorosłość. To nasze lalki uczą nas być dobrymi opiekunami, troszczenia się o innych oraz wyobrażania sobie, jak to jest być dorosłym. Zabawki pobudzają nas do kreatywnych zabaw tematycznych w dom, szkołę, sklep ...
Dlatego też, 10 czerwca, w ramach Dnia Zabawek, w oddziałach przedszkolnych, klasach III c i III d, a także na świetlicy szkolnej, gościliśmy panią Agnieszkę Ciećko, która zaprezentowała nam wycinek ze swojego bogatego zbioru lalek, pajacyków i innych zabawek. Podczas spotkania opowiedziała uczestnikom między innymi o swojej wielkiej pasji, o tym jak narodziło się jej hobby oraz o historii lalek i ich funkcji na przestrzeni lat.
Dzieci dowiedziały się, że przygoda p. Agnieszki z lalkami zaczęła się w Krakowie na wystawie starych zabawek w okolicy 1976 roku, kiedy mama i babcia zabrały ją na wystawę lalek. Wówczas zakiełkowało w niej marzenie posiadania własnej kolekcji. Około 1990 roku dostała pierwszą zabytkową lalkę od babci, która pochodziła z 1958 roku, była wykonana z perłowej masy i włosów ze sznurka.
Dzisiaj jej kolekcja liczy około 500 lalek, 300 pajacyków, Baby Jagi oraz zabawki z lat PRL-u. Lale są różnorodne: od dam dworskich, poprzez lalki dzidziusie bardziej współczesne, lalki pozytywki i oczywiście dwa reborny - lalki delikatne, dzidziusie, do złudzenia przypominające realne noworodki. W skład jej kolekcji wchodzą również wózki dla lalek - jeden z 1930 r. , 1982 r. i 1983 r. Bardzo dużo lalek posiada swoje certyfikaty autentyczności. Wśród nietypowych lal wyróżnić warto: lalki żydowskie z gwiazdą Dawida, staroangielskie, weneckie, a też tzw. Minki, Baby Jagi i tzw. Reborn, a też perełki ze zbiorów z unikatowej kolekcji Jolandy Bello.
Ta wspaniała kolekcja zajmuje cały pokój tarasowy w jej domu, specjalnie zbudowany przez tatę i męża p. Agnieszki. To jej „królestwo”, gdzie uspokaja się i relaksuje w trudne dni. Często siada wtedy na bujanym fotelu i słucha melodii z pozytywek.
Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały informacji, oglądały prezentowane lalki i inne zabawki, jak też zadawały pytania, na które pasjonatka z przyjemnością odpowiadała.
Dziękujemy p. Agnieszce za umożliwienie obejrzenia tej wyjątkowej kolekcji, a także ciekawą lekcję historii lalek.
M.Gawlik, R.Klimek, A.Krawczyk
Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Rights Reserved.