Wyniki szkolnego konkursu literackiego!

konkurs norwid

Nagrodę Główną w Szkolnym Konkursie Literackim inspirowanym poezją Cypriana Kamila Norwida otrzymują exequo Vivienne Maiwald z klasy siódmej d oraz Izabela Houda z klasy ósmej b. Obie prace konkursowe redagowane były pod opieką P. Anny Piotrowskiej i P. Sławomira Batora. Obie wyróżniające się prace napisane zostały zgodnie z regulaminem i obie - całkowicie odmiennie pod względem gatunkowym i językowym - dlatego komisja postanowiła nagrodzić je tym samym poziomie i przyznano autorkom równorzędną Nagrodę Główną.
Konkurs był formą oddania hołdu dziewiętnastowiecznemu poecie, którego w tym roku szkolnym wspominano szczególnie ze względu na dwusetlecie jego urodzin. Był on wybitną twórcą romantycznym, poetą, prozaikiem, dramatopisarzem, rzeźbiarzem, malarzem i rysownikiem. Urodzony 24 września 1821 roku w miejscowości Laskowo-Głuchy, zmarł 23 maja 1883 roku w Paryżu, początkowo niedoceniany, jednak z czasem uznany za prekursora zupełnie innych kierunków i nurtów niż te, jakie panowały w czasach, w których tworzył. Konkurs ze względu na regulamin stanowił prawdziwe wyzwanie językowe dla młodych literatów i został zorganizowany z myślą o rozwijaniu kompetencji językowych naszych uczniów. Zwyciężczyniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Zamieszczamy obie prace do przeczytania – gorąco zachęcamy do zapoznania się z treścią; dziewczyny zasługują na docenienie – konkurs miał bardzo trudną formułę i wymagał znajomości chociaż części utworów poety oraz umiejętności dostosowania się do reguł. Vivienne wybrała formę poetycką, wrażliwą ekspresję na temat przeżyć poety podczas tworzenia jednego z bardziej znanych jego utworów. Natomiast Izabela wybrała formę eseju bliskiego analizie wybranego wiersza.