Przedstawiciele Klubu Gier Planszowych na wyjeździe!

klub gier

W sobotę 14 maja dwóch przedstawicieli naszej GRACIARNI: Igor Bociek z 5c i Aleksander Bator z 3 c wraz z rodzicem i nauczycielem odwiedzili jeden z konwentów organizowanych przez zaprzyjaźniony Mielecki Klub Fantastyki LEWA FLANKA. Można było w bardzo przyjaznej atmosferze wśród ludzi, którzy są bardzo otwarci i pomocni dla każdego chętnego poznawać tajniki nowoczesnych gier planszowych i bitewnych, zobaczyć piękne budowane ręcznie dioramy i obserwować na stołach żmudnie wypracowywane strategie poszczególnych graczy rozgrywane przy pomocy setek figurek. Główną atrakcją dla młodych adeptów świata nowoczesnych gier strategicznych były pełnowymiarowe rozgrywki w jedną z najbardziej popularnych gier w środowisku planszówkowiczów – Terraformację Marsa i przygotowania do ewentualnego turnieju. Gra polega na zbieraniu zestawów specjalnych kart będących odpowiednikami projektów uzdatniających czerwoną planetę do zamieszkania przez ludzi. Następnie przez umiejętne dostosowywanie wskaźników tlenu, wody i temperatury i poprzez opłacanie projektów np. zalesiania terenów pustynnych lub budowę osiedli – zbierać jak najwięcej wzajemnie oddziałujących na siebie kolejnymi kartami zestawy punktów. Taka rozgrywka może trwać nawet kilka godzin. Nasi młodzi gracze mieli szansę poznać dokładniej tę grę dzięki wprowadzonym na konwencie dodatkom, czyli rozszerzeniom podstawowej wersji gry, które, wprowadzają dodatkowe zamieszanie i zmuszają do jeszcze do jeszcze intensywniejszego myślenia – ponieważ zwiększa się w ten sposób liczba dróg do zwycięstwa. Olek i Igor zostali bardzo mocno docenieni za umiejętności – i- mimo, że nie wygrali – wzbudzili podziw swoimi umiejętnościami.
Dla opiekunów klubu była to cenne spotkanie, dzięki któremu będą planowane w przyszłości podobne zajęcia w naszej szkole. Jak najwięcej młodych ludzi powinno poznawać gry bez prądu, żeby pozwalać na rozwój umysłu, a nie tylko narażać na degradację przez ekrany i elektronikę.
Dziękujemy Pawłowi Kurpiaszowi za zaproszenie, pomoc, tłumaczenie zasad i dobrą zabawę.
S.Bator