5b na zamku w Dębnie

Dnia siódmego czerwca uczniowie z  klasy piątej b wraz z wychowawcą panem Sławomirem Batorem oraz
z panią Renatą Nadolską odwiedzili wspaniały gotycki zamek w Dębnie. Klasa dzięki współpracy z panem Wojciechem Maniakiem mogła skorzystać z wolnego miejsca na specjalne zajęcia - warsztaty historyczne organizowane w ramach bonu kultury przybliżające dzieciom historię siedziby rycerskiej oraz  tematykę legend i baśni związanych z odległą przeszłością. Pracownicy muzeum w Dębnie bardzo ciepło przywitali nasza grupę już od samych wrót w kostiumach historycznych, co wzmogło ciekawość dzieci i od samego początku skupiło ich uwagę. Potem było już coraz ciekawiej! można było obejrzeć wspaniałe komnaty zamkowe ,poznać historię zamku i jego właścicieli, oraz zwiedzić lochy. Oczywiście najwięcej radości przysporzyło uczniom wypróbowywanie narzędzi tortur czy narzędzi do wymierzania kar. Byli nawet ochotnicy do potowarzyszenia stałym bywalcom przykutym tam do ścian piwnic, jednak zrezygnowaliśmy z tego pomysłu na wieść, że trzeba by było takich śmiałków pozbierać rok i sześć niedziel potem...lub to, co by z nich zostało.
Jednak największą atrakcją okazały się same zajęcia, które polegały na przebieraniu się w różne stroje i odgrywaniu legendarnych lub realnych postaci i ich historii za pomoca pantomimy. Radości i pisków było co niemiara. Stroje były nawet dla opiekunów grupy, którzy wcielić się mogli w osoby ścisle związane z samym zamkiem i przez moment byli żywym uzupełnieniem ekspozycji muzeum. Dzieci wczuwały się w piękna legendę o młodej Tarłównie zamurowanej przez ojca w wieży za miłość do ubogiego Jaśka lub wcielały się w rycerzy i Tatarów walczących razem według legendy o świętej Kindze. Oj, bitwa była okrutna aż nawet jeden topór został skruszony!
W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze na chwilę zadumy wspaniałą grotę w Porąbce Uszewskiej . Grota tam umieszczona została zbudowana na wzór sanktuarium w Lourdes.

Tego dnia opiekunowie wycieczki zgodnie orzekli, że dawno nie mieli do czynienia z tak zdyscyplinowaną i tak zainteresowaną wszystkim , co się działo grupą uczniów!

S.Bator