Spotkanie z podróżnikiem- Maroko

podroznikmaroko

10 marca br. odbyło się w naszej szkole spotkanie z podróżnikiem z grupy ,,Trzask.pl”, który przybliżył uczniom Maroko, kraj położony w Afryce Północnej, nad Morzem Śródziemnym
i Oceanem Atlantyckim. Maroko
w zachodniej części sąsiaduje z górami Atlas.
Tereny tego kraju są siedzibą koczowniczych plemion berberyjskich. Historia Maroka sięga IV w. p.n.e, kiedy istniało tam państwo mauretańskie. W XIX w było areną ścierających się wpływów kolonialnych Francji i Wielkiej Brytanii. Obecnie jest to kraj niepodległy, w którym rządzi król Muhammad VI. Dominującą religią jest tu islam. Inna kultura, religia, obyczaje oraz kuchnia sprawiają, że dla Europejczyków jest on bardzo egzotyczny.
Uczniowie mieli możliwość zobaczenia tradycyjnych strojów berberyjskich i rękodzieła, bazary, potrawy regionalne i rytuał parzenia miętowej herbaty z cukrem. Poznali również słynne farbiarnie skór w Fezie, trzeci co do wielkości meczet na świecie w Casablance, plac Dżamaa al-Fina w Marakeszu, ogrody Agdal oraz lasy cedrowe i ich mieszkańców makaki magoty.
Uczniowie dowiedzieli się również; jak wygląda szkolnictwo w Maroku, dlaczego kameleon zmienia kolor skóry, w jaki sposób powstała Sahara, jak skutecznie targować się w Maroku oraz jak kosztować owoce opuncji, aby nie zrobić sobie krzywdy.
Spotkanie z podróżnikiem było kolejnym, jakie miało miejsce w naszej szkole. Tradycyjnie cieszyło się dużym zainteresowaniem.
D.Dyda, E.Kmieć, J.Wajda