Udział naszych uczniów w XI POWIATOWYM PRZEGLĄDZIE AMATORSKICH ZESPOŁÓW TEATRALNYCH LAUR MELPOMENY

laur2021

W środę w Dąbrowskim Domu Kultury odbył się przegląd teatralny, do którego nasi uczniowie intensywnie przygotowywali się od paru tygodni i który wg prowadzącego oraz członka jury – p. Pawła Chojnowskiego, dyrektora DDK, okazał się w tym roku na wyjątkowo wysokim poziomie. Przygotowaliśmy własną autorską interpretację, czyli adaptację jednej z Bajek robotów Stanisława Lema pt. Jak Erg Samowzbudnik Bladawca pokonał.
Nasza szkoła w ten sposób chciała uświetnić przemijający rok 2021, który był ogłoszony między innymi rokiem Stanisława Lema, wybitnego polskiego autora fantastyki naukowej, który dotąd jest inspiracją dla twórców literatury i świata filmu.
Nasza grupa, czyli uczniowie ze Szkolnego Klubu Teatralnego Dwójka , wywalczyli w pełni zasłużony srebrny laur Melpomeny, czyli drugie miejsce!
Według komisji oceniającej, której przewodniczącym była p. Ilona Stanaszek – główny specjalista ds. teatru MCK „Sokół” w Nowym Sączu, oceniła przedstawienie bardzo wysoko i pochwaliła naszych aktorów za zaangażowanie, świetne interpretacje postaci scenicznych, wykreowanie niebanalnego świata na scenie, wspaniałe kostiumy i śmiały pomysł. Szczególną uwagę jurorów ciekawą kreacją homologa Thaladona zwróciła Joanna Cygan z VII e oraz jej brat, Paweł Cygan z VII e, jako przezabawna maszyna cyfrowa. Oceniających zachwycił też układ choreograficzny Mileny Kwapniewskiej i Leonii Chrościńskiej, który to dziewczęta opracowały samodzielnie pod okiem doświadczonego instruktora p. Aleksandry Bogacz. Jednakże każdy z aktorów wniósł w ten sukces swój własny niepowtarzalny wkład! Korzystając z cennych wskazówek pani Stanaszek jeszcze lepiej przygotujemy to przedstawienie do kolejnego przeglądu teatralnego w drugim półroczu.
Dziękujemy serdecznie za wsparcie ze strony rodziców naszych dzielnych aktorów, z których zdecydowana większość miała do czynienia ze sceną po raz pierwszy w życiu! Dzięki współpracy z reżyserem rodzice stworzyli niepowtarzalne i piękne kostiumy, które świetnie dopełniły wizję świata Stanisława Lema przeniesioną przez dzieci na scenę. Takie wsparcie dodało wiele odwagi aktorom!
Scena teatralna jest najlepszą z możliwych trampolin życia dla młodych ludzi i reduktorów stresu. Pozwala leczyć kompleksy związane z wystąpieniami, uczy wysławiania się, trenuje dykcję i zmusza do podejmowania ryzyka, wspomaga procesy autokreacji, podnosi samoocenę, stanowi czynnik wyzwalania odwagi w momentach kryzysowych, wspiera umiejętności szybkiego reagowania w zaskakujących życiowo sytuacjach itd… Taka forma edukacji jest wprost bezcenna i uczy dzieci o wiele więcej niż niejedna lekcja przed tablicą. Warto o tym pamiętać!
Scenariusz, reżyseria i scenografia: p. Sławomir Bator
Opracowanie muzyczne: Kamil Banaś.
Kostiumy: Wspaniali Rodzice naszych aktorów
Aktorzy: