Małopolski Konkurs „Odblaskowa Szkoła 2021” – odblaskowe upominki dla Seniorów.

upominkidlaseniorow

Okres jesienno-zimowy to czas kiedy widoczność na drodze może być znacznie ograniczona z powodu intensywnych opadów deszczu lub śniegu, mgły, czy też szybciej zapadającego zmroku. Stąd bezpieczeństwo dorosłych i dzieci w tym okresie jest szczególnie ważne.
Nasza szkoła już po raz dziewiąty przystąpiła do Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa szkoła”, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły. Organizatorami konkursu są: Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki i Małopolski Urząd Marszałkowski.
Jednym spośród wielu zadań konkursu jest troska najmłodszych o bezpieczeństwo babci i dziadka. Dobrzy dziadkowie znaczą bardzo dużo w życiu wnucząt. Bagaż życiowych doświadczeń czyni z dziadków dobrych opiekunów i doradców. Potrafią dzieciom towarzyszyć zupełnie inaczej niż często zabiegani rodzice. Są obok i patrzą jak ich wnuki rosną, rozwijają się, doświadczają. Dzięki nim mogą poczuć się bezpiecznie i wyjątkowo. Od dziadków i babć dzieci uczą się o świecie, poznają rodzinne tradycje. Nauka odbywa się też w drugą stronę – dziadkowie, dzięki wnukom, mogą doskonalić umiejętności w zakresie obsługi telefonu, komputera albo opanować nowy komunikator. Dowiadują się, czym żyje świat dzieci i młodych ludzi. W relacji dziadkowie–wnuki dochodzi do jedynej w swoim rodzaju międzypokoleniowej wymiany, która wzmacnia więzi, rozwija dzieci społecznie i równocześnie zapobiega poczuciu wykluczenia u seniorów.
W trosce o bezpieczeństwo swoich babć i dziadków pierwszoklasiści podczas zajęć dodatkowych wykonali ponad 100 „Odblaskowych upominków dla seniorów”. Mają one przypominać najbliższym o noszeniu elementów odblaskowych podczas poruszania się po drogach, gdy zapadnie zmrok.
E.Więcek, A.Świerczek