Klasy 3c i 3d na wycieczce do Muzeum Okręgowego w Tarnowie

wycieczkaeko

W dniu 11 października 2021 r. uczniowie klas 3 c i 3 d wzięli udział w wycieczce do filii Muzeum Okręgowego w Tarnowie w Galerii Panorama. Dzieci uczestniczyły w ekologicznych warsztatach oraz lekcji muzealnej pt.: „Przygoda z recyklingiem”.
Podczas pełnej ciekawostek i praktycznych informacji prezentacji multimedialnej na temat recyklingu, w przystępny i atrakcyjny sposób dzieci dowiedziały się, co to są odpady, gdzie powstają, dlaczego i jak należy je segregować i ponownie wykorzystywać, a także w jaki sposób przebiegają procesy dotyczące przetwarzania odpadów (recyklingu) i poznały ich efekty. Uczniowie dowiedzieli się również, na czym polega kompostowanie, jakie odpady możemy kompostować, co należy robić z odpadami problemowymi. Próbowali odgadnąć, m. in. ile ton śmieci produkujemy każdego roku, jak długo rozkłada się guma do żucia i gdzie wyrzucić pudełko po pizzy. Wiele emocji dostarczyła dzieciom zabawa podsumowująca zdobyte wiadomości - z „zaśmieconej rzeki” wyławiały wędką różnego rodzaju śmieci i segregowały je do odpowiednich pojemników.
W części plastycznej warsztatów, każde dziecko wykonało „Mini las” w słoiku. Zajęcia praktyczne poprzedzone zostały pogadanką nt. znaczenia drzew i lasu w środowisku. Po wykonaniu pięknych prac dzieci poznały zasady opieki nad swoimi roślinkami.
W kolejnej części wycieczki dzieci zwiedziły tarnowski dworzec PKP oraz dowiedziały się kilku ciekawostek o pracy kolejarza. Uczniowie zobaczyli również perony, dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat ruchu pociągów, zaznajomili z rozkładem jazdy pociągów, a także poznali zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać na peronach.
R.Klimek, A.Krawczyk