Niezwykłe miejsce na Ziemi – Namibia

trzask

30 września w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem grupy podróżniczej „TRZASK”, który zabrał nas w wirtualną podróż do Afryki. Podczas spotkania mogliśmy lepiej poznać niezwykłe miejsce na Ziemi – Namibię, w której oprócz najstarszej pustyni świata czy rozległych sawann, spotkamy dzikie zwierzęta, dotychczas widziane tylko w ZOO.
Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się o najszybszym sprinterze wśród zwierząt lądowych – gepardzie, który potrafi biec z prędkością 112km/h. Podróżnik opowiedział nam m.in. o działalności Conservation of the Cheetah, fundacji zajmującej się ochroną gepardów. Dowiedzieliśmy się również, że funkcjonuje nielegalny rynek, który zajmuje się sprzedażą tych zwierząt. Podziwialiśmy też zimowy krajobraz Namibii. Poznaliśmy życie codzienne, kulturę i obyczaje Buszmenów oraz członków plemienia Himba. Z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy na slajdach największy odkryty na Ziemi meteoryt Hoba i poznaliśmy jego historię. Wirtualny spacer po Park Etosha, pełnym dzikich zwierząt na długo utkwi w naszej pamięci. Zobaczyliśmy też zasypane piachem miasto duchów oraz opuszczone, kolonialne niemieckie miasteczko na pustyni, które swoją sławę zdobyło dzięki diamentom. Nasz Gość podkreślał nam, że wyprawa ta, nie jest tylko lekcją geografii, ale życia. Powinniśmy się zastanowić nad tym jak żyjemy i co posiadamy, gdyż np. w Namibii panuje skrajne ubóstwo.
Spotkanie, pełne wrażeń i emocji otwiera nam oczy na świat, aktywuje do realizacji własnych marzeń, np. tych dotyczących podróżowania. Jest tez doskonalą formą przekazywania wiedzy o świecie.
D.Dyda, E.Kmieć, J.Wajda