Lekcja o bezpieczeństwie – spotkania z policjantami

spotkanie z policjantem

Dnia 1 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami policji z Powiatowej Komendy Policji w Dąbrowie Tranowskiej. Spotkania zostały podzielone na dwa bloki: klasy młodsze oraz starsze. Główny cel jaki przyświecał spotkaniom z uczniami, to kształtowanie i promowanie właściwych postaw w zakresie bezpieczeństwa i przygotowania uczniów do odpowiedzialnych zachowań w różnych sytuacjach. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas II i III. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Nasi Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówili sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślili jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W nagrodę za aktywny udział uczniowie otrzymali opaski odblaskowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej i Powiatową Komendę Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.
Drugie spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas IV-VI. Tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasady zachowania się obowiązujące w szkole i poza nią. Policjanci poruszyli także temat tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną. Mamy nadzieję, iż fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistów w dużym stopniu przyczynią się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów i pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach “Odblaskowej Szkoły“.
M.Gawlik