3c i 3d na wycieczce „Śladami przeszłości”

wycieczka3c3d

27 września 2021 roku klasy 3c i 3d udały się na wycieczkę „Śladami przeszłości” do Zamku „Stara baśń” w Grybowie.
Zamek „Stara Baśń” w Grybowie to rekonstrukcja grodu warownego, powstałego na kanwie historii najazdów tatarsko – mongolskich na ziemie polskie w XIII w. Zgodnie z legendą, gród został założony przez Bolka zwanego Gniewnym.
Zwiedzając tę atrakcję, dzieci poznały średniowieczny świat, ówczesną atmosferę, panującą w tamtych czasach, Podczas zwiedzania z animatorem, który wprowadził dzieci w tajniki historii oraz legend „Starej Baśni”, spacerowaliśmy po krużgankach, wieżach, a nawet lochach, gdzie nie każdy odważył się wejść… Dzieciom towarzyszyły różnorakie emocje: poprzez radość, strach, przerażenie, aż w końcu szczęście bycia odkrywcą. Głównymi atrakcjami były: wyszukiwanie smoków, tajemnica wieży księżniczek, wcielanie się w różne postaci przy pomocy rekwizytów i strojów – zdjęcia i legenda podziemnego miasta. Następnie dzieci wzięły udział w grach i zabawach średniowiecznych, a także w turnieju średniowiecznych kopistów na koniach na szynach.. Oczywiście przed powrotem do domu musieliśmy się posilić, dlatego uczestnicy wycieczki ochoczo współuczestniczyli w warsztatach wypiekania podpłomyków w średniowiecznym piecu, które potem z apetytem spożyli.
Na koniec dzieci wspólnie pobawiły się na dziedzińcu oraz zakupiły piękne pamiątki.
Ta wycieczka sprawiła, że poczuliśmy się tak, jakbyśmy prawdziwie przenieśli się do czasów naszych przodków. Poznaliśmy też pracę przewodnika wycieczek i kasztelana muzeum.
R.Klimek,A.Krawczyk