Na wypadek, gdyby... próbna ewakuacja

ewakuacja

Piątek 24 września - w naszej szkole rozległy się nagle trzy sygnały dźwiękowe. To alarm wzywający wszystkich do opuszczenia budynku. Po chwili przyjeżdża bojowy wóz strażacki. Wszyscy uczniowie pod opieką nauczycieli udają się w bezpieczne miejsca. Nie ma paniki. Wszystko odbywa się sprawnie i zgodnie z obowiązującymi procedurami. Na szczęście to tylko ćwiczenia…
- Bezpieczeństwo w naszej szkole zawsze jest priorytetem, dlatego podejmujemy wiele działań służących zapewnieniu go naszym uczniom. W przypadku pożaru lub innego zagrożenia ludzie często reagują paniką, przede wszystkim dlatego, że nie wiedzą, jak się zachować, gdzie znajdują się drogi ewakuacji. Zatem takie działanie prewencyjne, jak przeprowadzenie w dniu dzisiejszym próbnej ewakuacji jest potrzebne – wyjaśniła uczniom dyrektor szkoły Anna Fido.
Trening próbnej ewakuacji przeprowadzony został we współpracy z Powiatową Komendą Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej i z pewnością był dla dzieci i młodzieży dużym przeżyciem. Wszyscy zachowując zasady bezpieczeństwa, szybko i sprawnie oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi udali się w miejsce zbiórki. Meldunki o przebiegu ewakuacji i ilości ewakuowanych uczniów dyrektorowi złożyli nauczyciele. Warto podkreślić, że wszyscy wykonali zadanie z dużym zdyscyplinowaniem.
Celem ćwiczeń było oswojenie z sytuacją zagrożenia oraz kształtowanie umiejętności odpowiedniego postępowania w razie pożaru. Wszyscy zgodnie twierdzili, że taka próba była potrzebna, choć nigdy w przyszłości nie chcieliby wykorzystać zdobytego doświadczenia.
Podstawa prawna:· Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2010 r. Nr 109, poz. 719).
M.Gawlik