(Nie)zwykła kanapka

Kanapki. Kto ich nie lubi?!Kanapki dla dzieci nie muszą być nudne. Z takim założeniem przystąpiliśmy do realizacji zadania konkursowego pod hasłem  "Jedz kolorowo - czuj się lekko i zdrowo".Niby takie zwyczajne  kanapki, a z odrobiną weny twórczej stały  się autentycznym arcydziełem. Przekonaliśmy się, że  przy odrobinie zapału i mnóstwem dobrej zabawy możemy wyczarować pyszne przekąski dla wygłodniałych kolegów.  Na pewno byli głodni, gdyż kanapki znikały w szybkim tempie. Zdrowa przekąska w postaci kanapek  dla malucha to podstawa. Najprostszy, najszybszy i bardzo skuteczny sposób na zaspokojenie głodu. Kanapki zjadamy najczęściej na śniadanie lub kolację. Pakujemy je swoim dzieciom do szkoły. Zastanawiamy się - Co dobrego zrobić ? Oczywiście kanapkę, ale nie taką zwyczajną. Wiele osób, z którymi rozmawialiśmy  na temat  naszych działań  gratulowali nam -  Ale super pomysł! Prosili nawet o cykl podobnych spotkań. Takie śniadanie to też świetny sposób na "przemycenie" warzyw do diety dziecka. Myślicie sobie - w tym kanapkowym świecie nie ma nic złego. Ale czy na pewno? Warto trzymać się podstawowych zasad zdrowego żywienia. Zadbaliśmy, by podana na śniadanie  "mega kanapka"  była atrakcyjna dla oka. Sądziliśmy, iż  ciekawie podane kanapki  mogą zainteresować nie tylko młodsze dzieci  i odwrócić ich uwagę od niezdrowych przekąsek. Podważyliśmy opinie, że  dzieci  nie lubią warzyw.  Można w fajny, kolorowy i zdrowy sposób zachęci dzieci do jedzenia  wartościowych posiłków.  Wielką   niespodzianką było iż  nasze kolorowe kanapki pełne warzywnych dodatków znikały.   Dzieci, przed degustacją, obejrzały przedstawienie teatralne "Zdrowym być" , mówiące o zdrowym odżywianiu od najmłodszych lat i jak to wpływa na późniejsze dorosłe życie.  Na spotkanie została zaproszona p. Dietetyk , która dodatkowo  uczyła i przypominała o dobrych nawykach  żywieniowych. Mega Kanapka  - to super pomysł! Bardzo ładnie wyglądała,  była zdrowa i na 100% smaczna  : ) Udało się. Sprawiliśmy, że posiłek (II śniadanie) zamiast obowiązku stał się niezapomnianą przygodą!

M.Gawlik