DAR KRWI DAREM SERCA

krew

Corocznie 14 czerwca obchodzony jest jako Światowy Dzień Krwiodawcy. Poświęcony jest on osobom, które nieodpłatnie oddają krew dla potrzebujących.
Jak powszechnie wiadomo krwi nie da się wyprodukować, tylko człowiek może ją przekazać innemu człowiekowi, a potrzebna jest w wielu placówkach medycznych i naukowych.
Wyróżniamy 4 grupy krwi: 0,A,B,AB.W 1901 r. wyodrębnił je w 1901 r. austriacki lekarz i Laureat Nagrody Nobla Karl Landsteiner, zaś ich oznaczenia wprowadził Ludwik Hirszfeld-polski lekarz żydowskiego pochodzenia. To on wprowadził także czynnik RH i pojęcie konfliktu serologicznego.
Do zadań PCK należy m.in. popularyzacja honorowego krwiodawstwa.
Dawcą krwi może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, ważąca minimum 50 kg.
W wielu szkołach ponadpodstawowych działają Kluby Honorowych Dawców Krwi, a także w wielu zakładach pracy.
Honorowy Dawca oprócz satysfakcji z pomagania innym może korzystać z wielu udogodnień. Są to m.in.:
-ulgi w przejazdach komunikacji miejskiej oraz zniżki w niektórych sklepach
-ulgi podatkowe
-bezpłatne wyniki badań
-dzień wolny od pracy w dniu oddania krwi i w dniu następnym
-posiłek regeneracyjny
Oddanie krwi jest czynnością dobrowolną. Jednak warto to czynić, zwłaszcza w dzisiejszych zabieganych i konsumpcyjnych czasach, gdy wielu ludzi dostrzega tylko siebie i swoje potrzeby.

Katarzyna Wójcik SK PCK