Obchody Światowego Dnia bez Papierosa

papieros31majDzień 31 maja z inicjatywy WHO obchodzony jest jako Światowy Dzień bez Papierosa. Ma on zachęcić do całodobowego niepalenia wszelkich wyrobów tytoniowych lub spowodować chęć zerwania z nałogiem.
Zwyczaj palenia jest rozpowszechniony w wielu państwach i kulturach na świecie, wśród wszystkich ras.
Niestety nie omija on także ludzi młodych, wielu chłopców i dziewcząt ma już za sobą pierwsze doświadczenia w paleniu papierosów.
Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być np. brak zainteresowania ze strony dorosłych, szukanie wrażeń, młodzieńczy bunt, chęć wykazania się kolegom i koleżankom ,wreszcie przykład palących rodziców czy innych członków rodziny, brak zastanawiania się nad tym ,co będzie później w dłuższej perspektywie.
A przecież palenie tytoniu-niezależnie od jego rodzaju ma wiele skutków ubocznych. Może spowodować rozedmę płuc, zawał serca, nowotwory, osteoporozę, niepłodność ,większą podatność na zapalenia oskrzeli, grypę, ADHD i wiele innych. Papierosy mogą być też drogą do innych uzależnień.
Jak więc przemówić do młodych ludzi ,aby nie sięgali po papierosy?
Warto podkreślić, że obecnie panuje MODA NA NIEPALENIE. Młodzież chce atrakcyjnie wyglądać, pachnieć, dlatego warto im przypomnieć, że ten ,kto pali ma brzydki oddech, żółte zęby, nieładnie pachną ich włosy i ubranie, tracą pieniądze , a najważniejsze- zdrowie.
Warto więc być dziewczyną i chłopcem na 100 %,kierować się dobrymi wyborami .
Działania podjęte w ramach obchodów Światowego Dnia bez Papierosa w naszej szkole to m.in. przeprowadzenie pogadanek, konkursu plastycznego( jego organizatorem była p. Jadwiga Wróbel), rozwiązywanie kalamburów, przeprowadzenie Dyktanda dla niepalących.

J.Wróbel, K.Wójcik