ODEJŚCIE WIELKIEGO CZŁOWIEKA

ks.Poremba

W ostatnich dniach odszedł od nas kochany i szanowany przez dąbrowian Ksiądz Prałat Józef Poremba – wieloletni proboszcz naszej parafii. Wszyscy wspominają jego wielkie serce, szczególną otwartość na innych, zaangażowanie w sprawy dotyczące życia parafialnego, ciężką pracę, niesienie pomocy potrzebującym na wiele sposobów, żarliwą wiarę przejawiającą się w długich kazaniach, jasne poczucie humoru i dobre serce. Jednocześnie był to człowiek wielkiego formatu i skromności. Jego sposób bycia zjednywał i budził sympatię: dawał innym przykład jak być dobrym kapłanem i gospodarzem, a wszystkich przekonywał do swoich racji pracą i poświęceniem.
W naszej szkole często bywał gościem, nigdy nie odmawiał żadnego zaproszenia i doceniał - zwłaszcza wydarzenia i obchody historyczne – w ten sposób przejawiał się jego wielki patriotyzm, co może nie być oczywiste dla szerszego gremium.
Z czasem stało się tak, że los Dąbrowy splótł się niejako z postacią Księdza Prałata. Każdy mieszkaniec miasta nie mówił o nim inaczej jak „nasz Ksiądz Proboszcz”, a w krajobrazie ulic rysował się aż dotąd jako postać podążającego gdzieś pielgrzyma, na którego twarzy ciągle gościł ten charakterystyczny dobrotliwy uśmiech i miłe słowo dla każdego.
Będziemy pielęgnować w sercach pamięć o Księdzu Prałacie. Będziemy pamiętać nie tylko jako szkoła, ale przede wszystkim jako część społeczności, której tak bardzo się przysłużył swoim życiem.
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej.