Patriotyzm ma kolor barw narodowych

flagaTradycyjnie już wielu uczniów naszej szkoły w święta narodowe manifestuje swoje uczucia patriotyczne przesyłaniem zdjęć z flagami zazwyczaj zawieszonymi na elewacjach domów czy na balkonach. Jest to jeden z przejawów pamięci historycznej i pokaz szczególnej przynależności w te ważne dni, podczas których powinniśmy nie tylko wypoczywać, ale i oddawać się refleksji dotyczącej ofiarnej walki o wolność minionych pokoleń. Dzięki tej akcji umacnia się w rodzinach zwyczaj zawieszania flag. Bieli i czerwieni nie możemy się wstydzić, mamy prawo być dumni z tego, że nasi przodkowie przelewali krew za to, żebyśmy dzisiaj mogli swobodnie umieszczać symbole narodowe ozdabiając w ten sposób własne domy podczas świąt o charakterze patriotycznym. Uczymy też wtedy dzieci szacunku do ojczyzny i rozmawiając o historii – uczymy przede wszystkim zdrowego patriotyzmu. Nie zapominajmy przy tym, że flaga to jedynie początek lub ukoronowanie. Dzisiejszy patriotyzm mierzy się wartościami takimi jak: człowieczeństwo, uczciwość, gotowość do ofiarności wobec innych, pracowitość, otwartość na innych niezależnie od pochodzenia czy poglądów, zgodność i umiejętność współpracy, budowanie zdrowych relacji i pielęgnowanie pamięci o bohaterach. Razem budujmy dobrą przyszłość i uczmy tego nasze dzieci.

S.Bator