Działania Szkolnego Klubu Gier Planszowych!

Z cyklu: kwarantanna daje wreszcie okazję do tego, aby opiekunowie klubu pracując w domu poznawali gry leżące dotąd na półkach klubu i czekające wiele miesięcy na rozpracowanie. A po to, żeby już po pandemii dysponować dużo większym wachlarzem umiejętności i wiedzy znacznie usprawniających prowadzenia klubu, ponieważ nie da się analizować zasad danej gry od zera podczas zajęć z uczniami, bo trwałoby to zbyt długo. Na takich zajęciach z nowoczesnymi grami planszowymi opiekun już musi mieć dobrze opanowane zasady, żeby zajęcia przebiegły jak należy, bo nieraz samo czytanie zasad z próbą zrozumienia to nieraz jedna lub dwie godziny wysiłku umysłowego!
Tym razem rozpracowaniu uległa bardzo ciekawa gra logiczna w płaszczu rozwijania imperium galaktycznego z użyciem statków kosmicznych. Jak nazwa wskazuje: Pocket Imperium z wydawnictwa GFP to niewielkich rozmiarów gra, jednak wydana bardzo staranie i klimatycznie, a co najważniejsze – oferująca bardzo ciekawe rozgrywki czasowo idealnie pasujące do warunków klubowych, ponieważ czas grania zamyka się w przedziale czasowym od pół godziny do godziny. Instrukcja to ledwie kilka stron dobrze spisanych zasad, których można nauczyć się w ciągu paru minut – pod warunkiem, że zostaną wytłumaczone przez kogoś, kto już je zna. Fani Science Fiction ( nie bez znaczenia jest dla nas fakt, że rozgrywka to świetna okazja na przypomnienie cech gatunkowych SF!) mają tu pełne pole do popisu i dobrej zabawy. Jeśli zaś ktoś jeszcze ma zmysł matematyczny do planowania logicznych posunięć w ramach akcji oferowanych przez grę – nie trzeba nic więcej do pełni szczęścia. Akcje do wykonania są cztery: tak zwane cztery razy X, czyli: Ekspansja, Eksploracja, Eksterminacja i Eksploatacja. One pozwalają zdobywać potrzebne do zwycięstwa punkty. Oczywiście w tym wymiarze i rozmiarze należy się spodziewać 4 razy X w formie mega uproszczonej, ale właśnie dzięki temu gra staje się świetną logiczną łamigłówką w kosmicznej oprawie. Już nie możemy się doczekać wypróbowania razem z uczniami!

S.Bator, K.Wajda