„Mikołaj Kopernik –wielki człowiek, odkrywca i jego czasy" XIII Turniej Kopernikański

25 lutego, tuż po rocznicy urodzin wielkiego Polaka i patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika, wzięliśmy udział w XIII Turnieju Kopernikańskim, który tym razem odbył się w Gawłowie, w gminie Bochnia. Szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna w składzie: Sara Grzeszczyk, Wojciech Sternal, Kacper Wąż.
Wielki uczony był człowiekiem o wszechstronnych umiejętnościach, dlatego uczniowie też musieli wykazać się rozmaitymi talentami: rozwiązywali indywidualnie i zespołowo testy z wiedzy o życiu astronoma i o wszechświecie, wykonywali postać kosmity i uczestniczyli w rywalizacji o charakterze sprawnościowym. Wszystkie drużyny reprezentowały niemalże jednakowy poziom, bo różnice pomiędzy kolejnymi miejscami były nawet jednopunktowe.
Turniej był jednocześnie doskonałą okazją do zacieśnienia współpracy pomiędzy szkołami noszącymi imię wybitnego uczonego, poznania dokonań bratnich szkół, wymiany doświadczeń oraz nauki. Uczniowie mogli obejrzeć prezentację o planetach, podróżach kosmicznych i innych ciekawostkach na temat życia poza naszą planetą. Odwiedzili też unikatowe szkolne obserwatorium astronomiczne. Na miejscu spoglądali w dal przez specjalną lunetę i wysłuchali bardzo ciekawej prelekcji przeprowadzonej przez panią, która jest m.in. pracownikiem Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.
Wyprawa do odległego Gawłowa z pewnością przyniosła wiele korzyści uczestnikom turnieju. Zdobyta wiedza i możliwość zobaczenia niezwykłego miejsca mogą być inspiracją do dalszych poszukiwań i poszerzania wiedzy. Może wśród uczestników konkursu znajdzie się odkrywca nowej planety? Za rok, to nasza szkoła będzie gospodarzem tego turnieju. Już dziś wiemy, że będzie to duże wyzwanie.

M.Pikul, M.Gawlik