„Trening z wiedzy historycznej przed finałem Małopolskiego Konkursu Historycznego”

Miesiące swojej ciężkiej pracy uczniowie klasy ósmej b: Szymon Dojka i Kacper Marek zwieńczyli niecodziennym treningiem. Popołudniu w szkolnym klubie gier planszowych po merytorycznym wprowadzeniu przez nauczyciela sprawdzili swoją wiedzę w rywalizacji podczas rozgrywek w planszową grę edukacyjną wydaną specjalnie na tego rodzaju potrzeby przez IPN pod tytułem Polskie Państwo Podziemne. Ten swoisty sprawdzian chłopcy zdali nader dobrze – nawet w najtrudniejszym wariancie gry potrafili prawidłowo przyporządkować właściwe nazwiska, a przynajmniej większość, do odpowiednich pionów działalności PPP podczas II wojny światowej. Gra sama w sobie jest sprytnie przemyślanym systemem memograficznym – uczniowie poprzez powtarzanie akcji przyporządkowania zdobywają punkty, a w kolejnych wariantach mogą sobie nawzajem utrudniać wykonanie zdań – pod warunkiem, że znają nazwiska i profesje bohaterów i postaci historycznych. Kolejnego dnia będziemy budować siatki powiązań pomiędzy pionami działalności PPP a poszczególnymi działaczami oraz już w ramach rozluźnienia zagramy w rewelacyjną grę historyczną „Magnaci”, którą ze swoich prywatnych zbiorów udostępnił pan Konrad Wajda. Pod koniec uczniowie doszlifowali swoją orientację na osi czasu poprzez kilka partii w wymagającej dużej wiedzy grze karcianej systemu TIMELINE o historii Polski.
Tymczasem dwa stoliki obok w kolejne gry wdrażali się inni uczestnicy zajęć – Artur Zych z 5 d opanowywał zasady geograficznej gry planszowej Terra, aby jutro zaprezentować zasady przed innymi graczami z klas piątych i przeprowadzić pierwsze rozgrywki.
Całe zajęcia przebiegły w niezwykle miłej i spokojnej atmosferze, a co najważniejsze, na przyjemnym i owocnym wysiłku umysłowym.

S.Bator