Dzień otwarty w SP2

W środę 19 lutego 2020 r. o godzinie 17.00 w budynku przy ul. Matejki 8 odbył się huczny Dzień Otwarty – Poznaj zanim zdecydujesz - przygotowany oczywiście dla wszystkich sześciolatków i ich rodziców, którzy chcieli bliżej poznać szkołę jako miejsce i zespół ludzi w niej pracujących. Dzień otwarty naszej szkoły organizujemy po to, aby można było dokładnie poznać ducha szkoły, jej osiągnięcia, bazę materialną oraz nauczycieli. Dyrektor szkoły p. Anna Fido zapewniła, że w budynku naszej szkoły można się uczyć na wiele sposobów. Obecnie nowoczesna szkoła musi zapewniać edukację wielowymiarową i angażującą wszystkie możliwe zmysły. Nauczyciele realizując podstawę programową nie mogą zapominać o ważnych umiejętnościach potrzebnych potem dzieciom w życiu czyli o kompetencjach kluczowych i powinni zarażać swoją pasją do nauczanego przedmiotu i kreatywnego życia. Nauczyciele starali się w ciągu tego wieczora ukazać dzieciom to, co najlepsze i to, co pozwoli potem, w trakcie trwania procesu edukacji, wydobywać ciągle tylko to, co dobre i twórcze. Dlatego właśnie przedszkolaki mogły zobaczyć np. historyka jako rycerza z prawdziwym mieczem u boku, chemika w kitlu laboranta, opiekunów zajęć związanych z gotowaniem – jako kucharzy itd… Zanim jednak dzieci pojechały kolorowym ekspresem, zobaczyły specjalnie na tę okazję przygotowany występ. Pierwsze było przeżycie duchowe - muzyczne przedstawienie teatralne w reżyserii p. Renaty Nadolskiej z udziałem jej wychowanków. Następnie starsze dziewczęta dały prawdziwy popis tańca artystycznego. Grupa o wdzięcznej nazwie „Płomień” pod opieką p. Anity Nowak przykuła uwagę widowni na dobre. Zaraz jednak p. Kamil Banaś wraz ze swoim szkolnym zespołem muzycznym porwał sześciolatków do zabawy na scenie, a następnie duży kartonowy pociąg wywiózł wszystkie dzieci z sali gimnastycznej na teren szkoły, gdzie czekały je inne atrakcje. Dzięki temu dyrektor szkoły p. Anna Fido mogła przybliżyć rodzicom wszystkie aspekty działalności i oferty szkoły. Podczas prezentacji zostało podkreślone, że przekraczając mury SP 2 dziecko nie tylko poszerzy swoją wiedzę, ale również będzie miało możliwość rozwoju wielu zainteresowań, a co za tym idzie, będzie spędzało czas w przyjaznej i życzliwej atmosferze. Rodzice mogli się przekonać, że ogromnym atutem szkoły jest rozmieszczenie oddziałów w dwóch dostępnych budynkach. Dzięki temu młodsze dzieci z klas 1-4 uczące się w obrębie jednego budynku nie są narażone na styczność z uczniami dużo starszymi, co zdecydowanie wpływa na lepsze samopoczucie u młodszych dzieci każdego dnia i eliminuje sytuacje dyskomfortu spowodowane ewentualnymi negatywnymi relacjami, natomiast roczniki wyższe mogą liczyć na atmosferę wyważoną i bardziej skłaniającą do wytężonej pracy. Tymczasem z wagoników „dwójkowego” pociągu przyszli pierwszoklasiści zobaczyli, co ich czeka w szkole. Na poszczególnych stacjach można było na własne oczy się przekonać, co to jest nauka i poprzez zabawę zapoznać się z ofertą szkoły. Można było obejrzeć zaplecze dydaktyczne sal lekcyjnych oraz skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych zarówno na parterze, jak i na I piętrze. W specjalnej kawiarence była możliwa degustacja na dworcu zdrowej żywności na parterze. Nauczyciele przygotowali naukowe atrakcje. Można będzie zobaczyć stację Poliglotów, Bibliotekarzy, prawdziwych robotów z kraju Robotico, była stacja artystów, eksperymentatorów, można było zajechać do Stumilowego lasu, poszaleć na stacji Sportu i zajrzeć w każdy zakamarek budynku. Dwie panie od matematyki i języka polskiego wykonały plakaty, pani od świetlicy przygotowała plan imprezy , transparenty, elementy do zabawy, a scenariusz pan od historii. Gadżety dla dzieci zostały przygotowane przez panie nauczania początkowego, panią psycholog Dekoracja wagonu Wars i korytarzy: pani bibliotekarz, pan od informatyki, pani ucząca matematyki i języka polskiego. Dekoracje na tablicach wykonali i powiesili pan od historii, pani ze świetlicy i pani bibliotekarka. Ustawianie stołów i krzeseł wuefiści z pomocą panów woźnych. Pani od niemieckiego wykonała prezentację multimedialną. Poszczególne stacje zostały przygotowane przez nauczycieli języków obcych, przyrodników, matematyków, nauczycieli bibliotekarzy, plastyków, opiekunów samorządu, chemików, biologów, fizyków, nauczycieli świetlicy, wuefistów, zespół specjalistów – czyli pedagogów i psychologów, nauczycieli geografii, opiekunów ze świetlicy. Desery i kolorowe soczki wykonały panie od biblioteki i wychowania fizycznego, natomiast za całość poczęstunku odpowiedzialne były panie z obsługi. Za nagłośnienie i oprawę muzyczna odpowiedzialny był pan od muzyki wraz z pomocą pana od wuefu i informatyki. Zdjęcia robiły panie psycholog i pani bibliotekarka. Szkoła całkowicie opustoszała dopiero przed godziną ósmą. Na następny, równie atrakcyjny dzień otwarty zapraszamy za rok!

S.Bator