„Przybieżeli do Betlejem…”

Tradycją naszej szkoły jest spotkanie wigilijne, w którym uczestniczą rodzice, uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji oraz zaproszeni goście. W tym roku wspólnie z nami świętowali p. Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, p. Witold Łopata – Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego,
p. Witold Reczek – przewodniczący Rady Rodziców, p. Monika Kremska – skarbnik Rady Rodziców, p. Jan Sosin – emerytowany nauczyciel i dyrektor SP nr 2.
Życzenia wszystkim zebranym złożyli Pani Dyrektor Anna Fido oraz zaproszeni goście.

W środę 18 grudnia 2019 r. o godzinie 17.00 w świątecznie udekorowanej sali gimnastycznej uczniowie klasy 5d i 5e przedstawili program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawców p. Sławomira Batora i p. Moniki Golonki.
Na scenie zostały zaprezentowane niecodzienne jasełka, których scenariusz jest luźną adaptacją utworu Joanny Kulmowej „Pociąg 715”. Podczas przedstawienia byliśmy świadkami przemiany duchowej dróżnika pracującego na dworcu kolejowym w Dąbrowie Tarnowskiej. Utożsamia on los i charakter wszystkich mieszkańców Dąbrowy - i nie bez kłopotów - przy pomocy istot z zaświatów oraz licznych kolędników - udaje mu się odnaleźć utraconą Gwiazdę Betlejemską, przywrócić zagubiony pociąg na właściwy tor, nakarmić głodnych, dać potrzebującym schronienie i w ten sposób uratować Święta.

Występujący w przedstawieniu uczniowie mieli możliwość rozwijania kompetencji społecznych i obywatelskich oraz uczenia się, których kluczowym czynnikiem są motywacja i wiara we własne możliwości.

Nad oprawą muzyczną czuwał pan Kamil Banaś, na szczególną uwagę zasługują interpretacje kolęd w wykonaniu uczennic klasy ósmej - Julii Kądzielawy i Gabrieli Mol.
Piękna scenografia, pachnące jodełki i zapalone świece wprowadziły zgromadzoną publiczność w świąteczny, wyjątkowy nastrój.
Na zakończenie goście podzielili się opłatkiem, zasiedli do stołu wigilijnego, na którym znajdowały się potrawy związane z tradycją Bożego Narodzenia. Wszyscy mogli włączyć się we wspólne kolędowanie dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej przez p. Renatą Klimek.

W piątkowe przedpołudnie odbyły się także wigilie klasowe, w przygotowanie których włączyli się rodzice.

E.Więcek, D.Dyda