Spotkania z historią w GRAciarni

W ramach popołudniowych spotkań w naszym Szkolnym Klubie Gier Planszowych odbyła się sesja wprowadzająca do monumentalnej gry strategicznej Conquest of the Empire symulującej ekspansję starożytnego Rzymu w basenie Morza Śródziemnego. Plansza do tej gry należy do największych pod względem rozmiaru i rozmachu, bo oprócz wielkości – mapa starożytnego świata jest naprawdę potężna, mamy tu do czynienia z ponad 300 figurkami różnych jednostek, z których gracze formują legiony. ( piechota, kawaleria, katapulty, dowódcy) Nietrudno zgadnąć, że chodzi o połączenie strategii z ekonomią w realiach okresu świetności rzymskiego imperium. Gracze wcielają się w wodzów różnych frakcji i z pozycji swoich prowincji dokonują ekspansji. Można zawierać sojusze i niszczyć wrogów zagarniając kolejne tereny pod swój zarząd i dążyć do absolutnego Pax Romana. Aby gromadzić armię należy utrzymywać jak najwięcej prowincji, z których czerpie się środki pieniężne dzięki podatkom. Można też budować miasta, które potem utrudniają wrogowi zdobycie prowincji, a drogi przyspieszają ruch wojsk. Dodatkowym atutem gry jest warunek opiekuna – żeby zagrać trzeba znać życiorys i dokonania wybranego wybitnego polityka rzymskiego. Pełna gra na pięć sezonów trwa ponad pięć godzin. Na zajęcia zostali zaproszeni uczniowie klas piątych, którzy właśnie kończą lub dopiero skończyli omawiać dział historii dotyczący starożytnego Rzymu. Zabawa w tego typu strategię z pewnością bardzo pozytywnie wpłynie na utrwalenie posiadanej wiedzy i pozwoli też skonfrontować swoje wyobrażenia z wizją twórców gry. O wynikach i doświadczeniach wynikających z rozgrywki będzie osobny artykuł po przeprowadzeniu pełnej sesji, ale już możemy śmiało stwierdzić, że samo tłumaczenie zasad wytrzymali najwytrwalsi i oni potem bardzo żałowali, że nagle skończył nam się czas po godzinnej rozgrywce. Część uczniów skupiło się na lżejszych tytułach takich jak znane nam już Kingdomino czy sympatyczne i bardzo proste Ego.

S.Bator