Znamy już laureatów V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego z BRD „Odblaskowo, widocznie, bezpiecznie”!!!

W listopadzie 2019 roku miało miejsce rozstrzygnięcie zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego z BRD „Odblaskowo, widocznie, bezpiecznie”.

Konkurs został zorganizowany w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”. Patronat honorowy nad konkursem objął Komendant Powiatowy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. Celem konkursu było  promowanie idei bezpiecznego poruszania się po drogach, szczególnie wśród dzieci i seniorów; uświadomienie uczniom konieczności noszenia elementów odblaskowych, a także  zainteresowanie nauczycieli i rodziców problematyką bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Jest to szczególnie nam bliska idea, ponieważ co roku na drogach ginie lub zostaje poszkodowanych bardzo dużo dzieci i starszych osób. Często jest to spowodowane brakiem odblasku. Chcemy, żeby przekaz o bezpieczeństwie i odblaskach dotarł do jak najszerszego grona  i stąd realizacja tej idei w formie konkursu. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i wychowanków świetlic szkolnych. Uczniowie klas I – III -  wykonywali  „Znaczek odblaskowy dla seniora”, a starsi koledzy i koleżanki z klas IV  - VIII   „Ulotkę dla seniora”.  Nie zawiedliśmy się! Na konkurs nadesłano ogrom prac ze szkół podstawowych z całej Polski.  Z roku na rok zainteresowanie konkursem wzrasta, a to nas ogromnie cieszy i motywuje do dalszych działań. Tym bardziej,  iż tematyka jest tak niebagatelna dla naszego życia i, co chyba najbardziej motywujące – dla życia naszych dzieci oraz seniorów, czyli babć i dziadków. Każde dziecko chce mieć jak najdłużej babcię i dziadka, a ze statystyk wynika, że starsi ludzie na drogach najczęściej lekceważą obowiązek noszenia elementów odblaskowych. A przecież tak niewiele trzeba! Chcemy to zmieć  i chcemy, żeby razem z nami zrobiły to dzieci świadome wszelkich zagrożeń na drodze. Razem możemy wpływać na tysiące ludzi i dzięki temu możemy choć w tym zakresie zmienić świat na lepsze i bezpieczniejsze miejsce. Prace prezentowały wysoki poziom artystyczny, były wielobarwne, pomysłowe, nieraz zaskakujące, niezmiennie piękne i wspaniale przekazujące nasz ważny przekaz.  Niestety, nie wszystkie były zgodne z tematem konkursu i nieraz komisja musiała ze smutkiem rezygnować z niektórych propozycji plastycznych. Kapituła oceniająca podczas pracy zwracała uwagę nie tylko na walory artystyczne prac, ale  właśnie  kładła duży nacisk na zgodność z tematem, siłę przekazu, i moc sprawczą nakłaniającą odbiorców takich prac do zwiększenia własnego bezpieczeństwa.

Laureaci konkrusu- czytaj więcej

Zwycięzcy otrzymają nagrody pocztą. Z nadesłanych prac została utworzona wystawa pokonkursowa, na którą organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do obejrzenia ogromu pracy, jaka została wykonana przez dzieci z całej Polski dla dobra wspólnej sprawy.  Organizatorzy a zarazem pomysłodawcy konkursu p. Małgorzata Gawlik, p. Renata Klimek serdecznie  gratulują nagrodzonym i dziękują  wszystkim za trud oraz czas poświęcony na przygotowanie prac konkursowych. Serdecznie dziękują również dyrekcjom i nauczycielom szkół, którym bliskie są działania w  zakresie poprawy bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. Dziękujemy za zaangażowanie swoich uczniów do udziału w konkursie, jest to dla nas wielka zachęta do kontynuacji trudu w walce o zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.  Cieszy nas bardzo iż szkoły  z naszego terenu też włączyły się do naszych działań i wykonały niezwykle staranne i efektowne prace plastyczne.  Szczególne składamy na ręce pani Anny Fido dyrektor SP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej za ufundowanie tak wielu nagród, dyplomów i wyróżnień  dla laureatów konkursu.

Fotorelację z przebiegu uroczystości można obejrzeć na stronie internetowej PSP NR 2 lub Facebooku :)Zwycięzcom gratulujemy !!! Zapraszamy za rok!

M.Gawlik