Klasa 5d z wizytą na cmentarzu wojennym i pod obeliskiem lotników Halifaksa

Miesiąc listopad jest czasem szczególnym. To czas zadumy i refleksji, zwłaszcza nad sprawami minionymi oraz nad losami chociażby dawnych bohaterów. Dlatego wykorzystując łaskawszą aurę klasa piąta d wyruszyła, żeby śladem innych odwiedzić dąbrowskie nekropolie, uczcić pamięć zmarłych i czegoś przy okazji się nauczyć. Niedawno jeszcze braliśmy żywy udział w upamiętnianiu rocznicy odzyskania niepodległości i w związku z tym należało zobaczyć na własne oczy groby żołnierzy z okresu pierwszej wojny światowej. Niektórzy uczniowie ku swojemu zaskoczeniu dowiedzieli się, że pod żelaznymi krzyżami leżą żołnierze naszych zaborców, natomiast w ogrodzonym ogródku znajdują się mogiły bezimiennych lotników radzieckich. Dzieci wysłuchały też krótkiego wykładu nt licznych epidemii nawiedzających Dąbrowę w dziewiętnastym wieku i że jednym ze świadectw zbiorowego grzebania zmarłych chorych na cholerę znajduje się właśnie na terenie cmentarza wojennego. Po lekkim uporządkowaniu licznych zniczy uciekając przed deszczem szybko wróciliśmy do szkoły nie zapominając, żeby po drodze oddać hołd bohaterskim lotnikom Halifaksa, którzy ochotniczo wykonali lot z pomocą sprzętową dla walczącej Warszawy w 1944 r. i zostali zestrzeleni przez niemiecki myśliwiec nad Dąbrową.

S.Bator