Lekcja języka polskiego z p. Janiną Kogut

Wrzesień to tragiczny w naszych dziejach miesiąc. Szczególnie w tym roku utkwił w naszej pamięci ze względu na przypadającą 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Naszym przodkom zaledwie po 20 latach wolności przypadło zmagać się ponownie z głodem, prześladowaniami, często z utratą bliskich czy poniewierką. W celu bliższego poznania tamtych bolesnych czasów zaprosiliśmy na lekcję języka polskiego do klasy 5a Panią Janinę Kogut - emerytowaną nauczycielkę naszej szkoły. Po krótkim referacie Darii Stefańczyk i Adama Steca, głos zabrała pani Kogut, która poinformowała nas o swoich rodzinnych korzeniach, a także przedstawiła historię swojej pracy zawodowej - pracowała jako nauczycielka w miejscowości Zytniewo w pobliżu miasta Wieluń, które tak bardzo ucierpiało we wrześniu 1939 roku ,w Żabnie oraz w Szkole Podstawowej Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. Pracę zawodową podjęła w wieku 18 lat, a obecnie 36 rok przebywa na zasłużonej emeryturze. Uczyła wszystkich przedmiotów, za wyjątkiem fizyki i chemii.
Następnie Pani Kogut przybliżyła nam informacje o wyżej wymienionym Wieluniu - po wojnie widziała tam okaleczone wojną budynki . Wiele czasu poświęciła na pogadankę o życiu cywilów, którego sama była świadkiem. Kolejną ważną datą jest 1 sierpnia 1944 roku. 75 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Nad naszą miejscowością rozbił się samolot Handley Page Halifax, który leciał z pomocą walczącej stolicy. Pani Janina opowiedziała nam również o tej historii oraz o tym jak zwykli ludzie kultywowali pamięć o lotnikach tego bombowca. W czasie opowieści nakłaniano młodzież do przesyłania dowodów pamięci -listów lub kartek do żyjących Powstańców Warszawskich (Bohateron.Włącz historię).
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, było też okazją do odnowienia dawnych przyjaźni.

Z wdzięcznością
była uczennica Pani Janiny Kogut