Wielka akcja odblaskowa na ulicach Dąbrowy

Wielka akcja odblaskowa, która odbyła się w mieście już za nami! W ramach akcji „Odblaskowa Szkoła” dnia drugiego października uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z Dyrekcją szkoły i nauczycielami zorganizowali odblaskowy happening „Noście odblaski”. Dzieci w odblaskowych kamizelkach z lasem kolorowych transparentów nawołujących do bezpieczeństwa na drodze i używania na co dzień odblasków, wyruszyły tłumnie spod szkoły pod eskortą policjantów: st. sierż. Dariusza Leżonia i sierż. Wojciecha Sajdaka z Wydziału Ruchu Drogowego KPP i przeszły - nawołując mieszkańców do zachowywania bezpieczeństwa na drodze - ulicami Dąbrowy. Jaskrawożółty korowód przeciął główne skrzyżowania dąbrowskie tam, gdzie można było spotkać najwięcej mieszkańców o tej porze. Każda klasa skandowała hasła zachęcające do noszenia odblasków. Pochód wzbudził nie tylko zdziwienie ale i zainteresowanie wśród mieszkańców i przechodniów, którzy nawet zatrzymywali się czytając treść transparentów i okazując tym samym wyrazy sympatii dla tej akcji. I nic w tym dziwnego – wszelkie statystyki pokazują, że liczba wypadków na drodze z udziałem dzieci uległaby istotnemu ograniczeniu, gdyby wszyscy przestrzegali prostej zasady – widoczności na drogach, zwłaszcza po zmroku i podczas deszczowej pogody. Ludzie zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, że bardzo często sama ostrożność to za mało, żeby uniknąć nieszczęścia. Kierowca, żeby reagować – musi dobrze widzieć przechodnia! Odblask gwarantuje, że widoczność jest pięciokrotnie lepsza! Czyż nie lepiej pomyśleć o tym, niż potem żałować?
Kulminacyjnym punktem przemarszu było spotkanie z burmistrzem miasta, panem Krzysztofem Kaczmarskim. Stało się to tradycyjnie przed budynkiem Urzędu Miejskim, a zebrany tłum dzieci bardzo poważnie potraktował swoją misję i skandowali jak na prawdziwej manifestacji. Na schodach Urzędu obecni byli również Dyrektor CUW p. Marta Chrabąszcz, policjanci, „Mrówka” i tam właśnie gdzie nastąpiło podsumowanie akcji. Naszą szkołę reprezentowała Dyrekcja: pani Anna Fido i wicedyrektor: p. Małgorzata Wódka. Oficjalnie został odczytany przez uczennicę Weronikę Janczak specjalny list - apel dotyczący noszenia odblasków zwracający uwagę na bezpieczeństwo. Po przeczytaniu apelu bezpieczeństwa Burmistrz pan Krzysztof Kaczmarski nawiązał dialog z uczniami zachęcając do wykrzykiwania odblaskowych haseł i przekazał społeczności szkolnej opaski odblaskowe. W ten sposób poprzez zabawę dzieci edukowały każdego, kto mógł to usłyszeć. Treść apelu będzie powszechnie dostępna dla każdego z mieszkańców. W trakcie marszu napotkanym przechodniom rozdawane były również elementy odblaskowe od kolejnego sponsora akcji p. Michała Bartnika – właściciela sklepu "Mrówka" w Dąbrowie Tarnowskiej.Wesoła żółta mrówka razem z uczniami uczestniczyła w happeningu ubarwiając pochód swoją obecnością.
Pragniemy w tym miejscu serdecznie podziękować Funkcjonariuszom Policji z Komendy Powiatowej w Dąbrowie Tarnowskiej za uczestnictwo w przemarszu i czuwanie nad naszym bezpieczeństwem
  „Odblaskowy happening” miał charakter lokalnej kampanii wzmacniającej poczucie bezpieczeństwa na drodze oraz promocję noszenia elementów odblaskowych, dlatego też Dyrekcja Szkoły i organizatorzy marszu serdecznie dziękują: Powiatowej Komendzie Policji w Dąbrowie Tarnowskiej oraz właścicielom sklepu PSB MRÓWKA w Dąbrowie Tarnowskiej Panu Jakubowi i Michałowi Bartnik, burmistrzowi, rodzicom, organizatorom p. M. Gawlik, p. D. Chrabąszczowi za pomoc i współorganizowanie kampanii odblaskowej.

M.Gawlik