Mandat, uśmiech i cytryna ? Kierowcy z Dąbrowy Tarnowskiej zaskoczeni trudnym wyborem.

"Mandat czy cytrynka" to akcja  profilaktyczna przeprowadzona przez uczniów z klasy V d przy współpracy z dąbrowską policją, która miała na celu zwrócenie uwagi kierowców na bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Uczniowie  ubrani w odblaskowe stroje i wyposażone w okolicznościowe transparenty zwracały uwagę przejeżdżających kierowców. "Kontrola kierowców” nie dla wszystkich należała do „najsłodszych”. Każdy, kto popełnił wykroczenie musiał  przyjąć od dzieci  mandat karny i z uśmiechem zjeść cytrynę. Już na początku  akcji okazało się, że kierowcy zapominali o podstawowych przepisach drogowych. Kierowcy, którzy  nie naruszali  przepisów drogowych w nagrodę otrzymywali słodkie jabłka.
Działaniom przyświecał jeden cel – zwrócić uwagę dzieciom na bezpieczeństwo w ruchu drogowym i to nie tylko podczas ich drogi do i ze szkoły, ale w każdej sytuacji, kiedy są uczestnikami ruchu drogowego.

M.Gawlik