Kontynuacja projektu historycznego ”Pamiętamy”

W pierwszym półroczu bieżącego roku szkolnego czeka nas szereg atrakcji związanych z kontynuacją historycznego projektu edukacyjnego, który ruszył w roku szkolnym 2018/2019 w dąbrowskiej Dwójce za pośrednictwem Stowarzyszenia Akademia Szans i jest realizowany pod hasłem Pamiętamy. Projekt jest częścią ogólnopolskiego Programu Wieloletniego Dotacyjnego Niepodległa na lata 2017 – 2022.
Projekt „Pamiętamy” to spotkania z historią, polskością i patriotyzmem dla uczniów naszej szkoły w atrakcyjnej oprawie. Obejmuje wiele zróżnicowanych działań i akcji angażujących nie tylko młodzież i nauczycieli, ale całe środowisko lokalne. Koordynatorami całości działań są p. Marzena Rzepka, p. Renata Klimek i p. Sławomir Bator.

Część realizacji już za nami. Po majówce i grze miejskiej przeprowadzonych w tamtych roku, czas na kolejne atrakcje, które będą bawić i uczyć, ale przede wszystkim utrwalać w sercach młodych dąbrowian wydarzenia, ludzi i pamięć o czasach sprzed stu lat.
W najbliższym czasie odbędzie się na terenie miasta Patriotyczna Gra Terenowa prowadzona tym razem w całości przez Jednostkę Strzelecką 2083 im. gen. Mariana Kukiela, podczas której młodzież będzie mogła wczuć się w rolę współczesnych żołnierzy i sprawdzić się w „warunkach bojowych” przygotowanych przez dąbrowskich strzelców.
Co zdolniejsi uczniowie sprawdzą się natomiast podczas debaty na temat patriotyzmu.
Odbędą się zapowiadane i oczekiwane przez uczniów konkursy gier planszowych organizowane w ramach planu „Wieczory patriotyczne” w Szkolnym Klubie Gier Planszowych, kiedy to drużyny między innymi będą wcielać się w polskich bohaterskich lotników i bolszewickie wojska podczas walk o miasto w grze „W obronie Lwowa 1920”. Gry zostały zaprojektowane, by bawić i uczyć w Instytucie Pamięci Narodowej.
Dla dopełnienia wszystkich możliwych zmysłów odbędzie się również koncert zespołu Rivia, podczas którego będzie można wspólnie zaśpiewać legionowe piosenki.
Dla niektórych klas będą również wycieczki „Śladami Patriotów”, np zwiedzanie Muzeum Wincentego Witosa, przygotowane przez prawdziwą miłośniczkę i znawczynię naszej regionalnej historii, p. Danutę Pikul!
Biblioteka podjęła się też organizacji wystawy pamiątek związanych z budową II Rzeczpospolitej.
Wielką niespodzianką będą w październiku specjalne pokazy grup rekonstrukcyjnych z Krakowa, które we właściwy sobie sposób zaprezentują realia sposobów walki, umundurowania i broni z okresu pierwszej wojny światowej.

S.Bator